Чиста електрична енергија у ЗелЕПС пакету
Гаранција за еколошку производњу
Понудом зелене енергије са гаранцијом порекла кроз пакет ЗелЕПС „Електропривреда Србије“ направила је искорак на српском тржишту и омогућила купцима да се снабдевају исклјучиво енергијом из обновљивих извора. Шта све подразумева ЗелЕПС понуда, на који начин функционишу гаранције порекла и шта добијају снабдевањем зеленом енергијом купцима на слободном тржишту са подручја Крагујевца објаснио је Братислав Џомбић, директор Сектора за развој слободног тржишта у "ЕПС Снабдевању".
- ЗелЕПС купцима гарантује еколошко порекло електричне енергије, а купци добијају електронски документ који доказује да је произведена само употребом обновлјивих извора енергије. Гаранцију порекла могу добити само произвођачи попут ЕПС-а чији су производни капацитети регистровани у Регистру произвођача из обновљивих извора. Ту гаранцију издаје оператор преносног система „Електромрежа Србије“, који је пуноправан члан АИБ (Европске асоцијације тела за издавање) од 2019. године, чиме је тржиште Србије интегрисано у тржиште ЕУ. Што се тиче зелене енергије, ми смо већ ушли у ЕУ – рекао је Џомбић.
Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине Града Крагујевца, поздравио је учеснике трибине и нагласио да је Крагујевац добро место за промоцију зелене енергије ЕПС, као град који је посвећен пројектима енергетске ефикасности и заштите животне средине.
-Овде смо да подржимо напоре Електропривреде Србије која својим пословањем жели да постигне исти циљ а то је здравија и енергетски ефикасна средина у којој живимо, што не само да помаже у процесу придруживања Европској унији којој тежимо, већ унапређује и живот свих у локалној заједници – рекао је Петрашиновић.
ЕПС је пре више од две године почео продају зелене енергије, а први купац пакета ЗелЕПС била је Прокредит банка. Поред банака, зелену енергију ЕПС-а до сада су куповале углавном компаније које се баве индустријском производњом.
– ЗелЕПС је одмах доступан, а уговори се закључују као и конвенционални. И купци који имају уговор о снабдевању једноставно могу да пређу на зелену енергију, уз анекс којим се на уговорену цену додаје 20 евроценти по мегават-сату – рекао је Џомбић.