ДА ЛИ ЋЕ ЕВРОПА УСПЕТИ ДА ЗАМЕНИ РУСКУ НАФТУ И ГАС? Ево шта о томе каже Путинов званичник
Мала је вероватноћа да ће Европска унија успети да у наредних пет до 10 година у потпуности замени нафту и гас из Русије, с чим се слажу кључни играчи индустрије, пише потпредседник Владе Русије Александар Новак у ауторском чланку за лист „Енергетска политика“.
Он је подсетио да су САД увеле ембарго на увоз руских енергената (осим уранијума). Након тога је Велика Британија саопштила да ће до краја 2022. године прекинути увоз нафте и нафтних деривата из Русије, а и Пољска жели да одустане од руске нафте до краја ове године. Европска унија се до сад уздржава од колективног ембарга на увоз нафте и гаса из Русије.
ВАШИНГТОН ПУЦА ОД МУКЕ: Руске испоруке нафте не показују знаке опадања
"САНКЦИЈЕ РУСИЈИ БЕСКОРИСНЕ, ПРЕТИ НАМ КОЛАПС" Очајнички вапај немачког биснисмена
"ХЛАДАН ТУШ" ЗА БРИСЕЛ ИЗ ОПЕЦ-А: Има ли уопште замене за руску нафту?
- Кључни играчи индустрије слажу се да је мала вероватноћа да ће бити могуће да се руска нафта и гас у потпуности замене у наредних 5-10 година - оцењује Новак.
По његовим речима, данашњој кризној ситуацији, Европљани су приморани да прибегавају најнесавременијим изворима енергије.
- На пример, становници Немачке у светлу наглог скока цена природног гаса почели су масовно да праве залихе дрва за огрев - написао је Новак, истакавши да је Европа сама створила турбулентност на тржишту енергената својим санкционим поступцима против Русије.
По његовом мишљењу, данас тешко да постоји разумна алтернатива руским ресурсима у Европи.
- С обзиром на удео Русије на тржишту постаје очигледно да је немогуће говорити о гаранцији енергетске безбедности Европе без руских енергената. Стога сада судбина европске индустрије и удобност грађана ЕУ у потпуности зависе од рационалности одлука руководилаца земаља ЕУ - поручује Новак.
Према речима потпредседника руске Владе, САД и Велика Британија су последњих година тврдиле да смањују зависност од руских енергената, али статистика говори управо супротно.
Новак је истакао да је удео руског гаса у укупном увозу Велике Британије скочио је од нула 2017. године на више од шест одсто 2021. године.
Са друге стране, удео руске нафте у увозу САД износи око осам одсто, а у увозу Велике Британије – шест одсто. Сједињене Америчке Државе су у периоду од 19. до 25. марта повећале увоз нафте из Русије за 43 одсто у поређењу са недељом раније.
Новак такође истиче да је удео руског дизел горива у укупном увозу Велике Британије од 2011. до 2019. године, према подацима "Евростата", порастао са 16 одсто на 34 одсто. Поред тога, повећан је увоз угља из Русије у Велику Британију: са 27 одсто 2016. на 43 одсто 2021. године.
Истовремено, Велика Британија планира да до краја ове године у потпуности одустане од руског угља.
Новак је такође подсетио да су невиђене цене гаса енергената у марту биле муњевита реакција на неизвесност, изазвану антируским санкцијама од стране непријатељских земаља.