ГРЧИЋ: Држимо се смерница Владе Србије и то дефинитивно даје резултате
Електропривреда Србије (ЕПС) наставила је тренд успешног пословања у 2016. и за девет месеци остварила је профит од 15,3 милијарде динара, што је за 21 милијарду динара више од плана, изјавио је данас вршилац дужности директора тог јавног предузећа Милорад Грчић.
Електропривреда Србије (ЕПС) наставила је тренд успешног пословања у 2016. и за девет месеци остварила је профит од 15,3 милијарде динара, што је за 21 милијарду динара више од плана, изјавио је данас вршилац дужности директора тог јавног предузећа Милорад Грчић.
Он је казао да је остварени профит ЕПС-а у првих девет месеци 2016. за 16,6 милијарди динара бољи него профит који је та компанија остварила у истом периоду прошле године.
- Држимо се смерница Владе Србије и то је нешто што дефинитивно даје резултате. Расту нето добити у значајној мери су допринели уштеде и поштовање мера Владе Србије, као и програма реорганизације компаније чији су приоритети рационалније и успешније пословање - нагласио је Грчић.
Према његовим речима, укупни пословни расходи ЕПС у периоду јануар-септембар, били су за 13 одсто мањи од планираних, а за пет одсто мањи него у првих девет месеци 2015.
Он је прецизирао, да је само смањењем трошкова набавке електричне енергије, који су мањи за 35 одсто, ЕПС уштедео чак 20 милиона евра.
- Трговањем на берзама електричне енергије, односно на разлици извоза и увоза, ЕПС је зарадио 78,3 милиона евра у првих 10 месеци ове године. Продато је око три милијарде киловат-сати за 91,6 милиона евра, а купљено је 326 милиона киловат-сати за 13,3 милиона евра - нагласио је Грчић.
Према његовим речима због бољих хидролошких услова и веће производње проточних хидроелектрана, као и мање потрошње у Србији, продато је двоструко више електричне енергије на берзама него што је било планирано.
Директор ЕПС-а је навео да су захваљујући ефикаснијем пословању мањи и трошкови горива, за 28 одсто у односу на план, односно за 1,5 милијарди динара, док су за чак 44 одсто умањени пословни расходи који се тичу транспорта, репрезентације, комуналних и осталих услуга.
Навео је и да иако и даље постоје проблеми наплате посебно од привредних субјеката, али и са крађом, ЕПС је у овој години побољшао наплату утрошене електричне енергије, прецизирајући да је степен наплате достигао 96,4 одсто, што је за 1,5 процентних поена више од планираних 94,9 одсто.
Према речима Грчића, и остварени резултати у производњи угља су добри и за 10 месеци на коповима Рударског басена (РБ) „Колубара“ и „ТЕ - КО Костолац“ произведено је 32 милиона тона угља, што је у оквиру плана, а за три одсто више него у истом периоду прошле године.
Напредују послови са руском фирмом
Грчић је додао и да напредују послови са руском фирмом „Силовије машини“ са којом ЕПС ревитализује агрегате у хидроелектрани (ХЕ) „Ђердап 1“ која ће од следеће године почети да ради пуним капацитетом .
- ЕПС ће наставити реформе у пословању и организацији и очекујемо да ћемо 2016. годину завршити као једна од најпрофитабилнијих компанија у Србији, а смартрамо да ће 2017. бити још успешнијја И стабилнија за ову компанију - закључио је директор тог јавног предузећа.
- И електране ЕПС-а показују све већу ефикасност и за 10 месеци 2016. произведено је нешто више од 30 милијарди киловат-сати што је за шест одсто више електричне енергије од плана, прецизније 1,7 милијарди киловат сати више, а то је друга по величини максимална производња у последњих 16 година - навео је он.
Грчић је истакао и да је у периоду јануар -октобар ове године, забележено мање застоја на термоблоковима, у односу на исти период 2015, што потврђује значај улагања у модернизацију производних капацитета ЕПС-а.
- Сви су ремонти обављени, посебно истичем да је успешно завршен највећи овогодишњи ремонт блока Б2 у ТЕНТ Б, вредан 75 милиона евра и тиме је радни век тог блока продужен за још 30 година, а повећани су и ефикасност и поузданост постројења - додао је он истичући да је ових дана завршена и ревитализација првог агрегата у хидроелектрани „Зворник“, и да одмах по пуштању у рад следи модернизација другог агрегата, како би до краја 2019. била ревитализована сва четири агрегата у тој ХЕ.