ХОЋЕ ЛИ БИТИ ДОВОЉНО НАФТЕ? Тражња за "црним златом" ће расти, а понуда ће зависити од више фактора!
Тржишта нафте ће се 2020. године суочити са вишком понуде услед веће производње и слабијег раста тражње, изјавио је данас директор за енергетска тржишта и сигурност у Међународној агенцији за енергију (ИЕА).
- Све у свему, 2020. ћемо и даље имати добро снабдевено тржиште. Уколико се друге ствари не промене, вероватно ћемо имати вишак понуде, осим ако не дође до снажног опоравка раста потражње - рекао је Кеисуке Садамори на Међународној недељи енергије у Сингапуру, преноси ЦНБЦ.
У свом најновијем месечном извештају, ова агенција са седиштем у Паризу снизила је пројекцију раста тражње за нафтом за 100.000 барела дневно за 2019. и 2020. годину, додајући да ће тражња за "црним златом" ипак и даље имати солидан раст од 1,2 милиона барела дневно идуће године.
Глобални макроекономски проблеми, као што су трговински спор између САД и Кине и дешавања везана за Брегзит, помрачују изгледе тржишта нафте, рекао је Садамори.
ВЕТРЕЊАЧЕ ПОКРЕЋУ СРБИЈУ! До 2028. добијамо још 14 нових ВЕТРОПАРКОВА!
ИНДУСТРИЈА ВРЕДНЕ МИЛИЈАРДЕ: Да ли су ветроелектране на мору БУДУЋНОСТ електричне енергије?
Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) и њени савезници, са Русијом на челу, од јануара ове године реализују споразум о смањењу производње за 1,2 милиона барела дневно у настојању да подупру ово тржиште.
Међутим, испоруке овог енергента су ове године појачале нечланице ОПЕК-а, попут Сједињених Држава која производи нафту из шкриљаца. Бразил и Норвешка ће такође наредне године произвести више нафте, каже Садамори.
Истовремено, тражња за нафтом је ове године посустала услед успоравања глобалног раста у првом полугодишту и због слабијег раста тражње у Индији него што се очекивало, додао је он. Раст у другој половини 2019. године, подржан је ниском упоредном базом из истог периода 2018.
У септембру је Саудијска Арабија била приморана да смањи производњу нафте за половину након серије напада беспилотних летелица на њена постројења за прераду нафте. Затварање погона је погодило производњу скоро 5,7 милиона барела нафте дневно - или око пет процената светске дневне производње.
Иако је постојала забринутост у погледу сигурности снабдевања након тих напада, за које су одговорност преузели јеменски побуњеници Хути, опоравак испорука је био "прилично импресиван", закључио је Садамори.
Американци процењују: Посустаће тражња и раст производње нафте
НАПРЕДАК у преговорима САД-КИНА ОХРАБРИО ТРЖИШТЕ НАФТЕ: Порасле цене "црног злата"
МЕСТО ГДЕ СЕ ОТВАРА РУДНИК ПОЧИЊЕ ЖИВОТ: Шта за Србију значи рударство и колика је корист грађана?
У ПЕКИНГУ ОТВОРЕН НАЈВЕЋИ АЕРОДРОМ НА СВЕТУ: Кренули први летови са Дасинга вредног 63 милијарде долара (ВИДЕО)
ДИВ НА "СТАКЛЕНИМ НОГАМА": Амерички буџетски дефицит достигао скоро билион долара!