"МОСКВА ЗАРАЂУЈЕ НА ЕВРОПСКОЈ ГЛУПОСТИ" Британци огорчени чињеницом да три чланице ЕУ пуне буџет Русије
Руска влада је на путу да ове године прими досад невиђен приљев готовине од 250 милијарди долара
Бродарске компаније с Малте, из Грчке и са Кипра су од почетка рата у Украјини готово удвостручиле превоз руске нафте морима - извештава и документује енглески The Индепендент.
"ЕМБАРГО НА РУСКИ ГАС УНИШТИЋЕ ЕВРОПСКУ ПРИВРЕДУ" Орбан никад оштрији: "Мађарска инфлација премашиће сигурно 15 одсто"
"ЖЕЛИМО ДА СЕ ОСЛОБОДИМО ЗАВИСНОСТИ ОД РУСИЈЕ" Немачка спас тражи у ОВОЈ земљи
АРАПСКА ДРЖАВА ОБЈАВИЛА РАДОСНУ ВЕСТ: Дошло је до нових открића НАФТЕ, милијарде и милијарде долара у НАЈАВИ!
Лист то ставља у контекст напора Запада да санкцијама присили Русију на попуштање, па помало злурадо тврди да Европа (наиме: Унија) "исмејава" санкције за које се заузима Уједињено Краљевство. Тако су у простор створен одустајањем Shella или БП-а ускочиле компаније у власништву неких од најбогатијих грчких олигарха у поморству.
- У фебруару, када су Путинове трупе напале Украјину, компаније и бродови повезани с те три земље пребацили су 31 милион барела руске нафте. У мају је та бројка скочила на 58 милиона барела. Укупно су бродови повезани с Грчком, Малтом и Кипром од фебруара превезли 178 милиона барела, вредних 17,3 милијарде долара (13,9 милијарди фунти) по тренутним ценама руске нафте. На почетку рата бродови повезани с тим земљама превозили су нешто више од трећине извоза нафте из руских лука. До маја је та бројка скочила на нешто више од половине - пише енглески лист.
То саботирање санкција није незаконито, јер Европска унија - захваљујући неким чланицама - није европским бродарима забранила да превозе нафту у треће земље, понајвише Индију и Кину. Стога The Индепендент закључује да Русија заправо зарађује на европској глупости. Наиме, цене нафте у Европи су скочиле у очекивању блокирања њеног увоза из Русије. Европљани је ипак увозе, али је сада и руска нафта грађанима скупља, а тако стечени вишак Русија марљиво реинвестира у ратовање против Украјине, и још се тиме хвали.
Бивши грчки министар економије Јанис Варуфакис додаје да чак ни Грчка не зарађује на појачаном превозу руске нафте по повишеним ценама, јер су, каже, готово сви ангажовани бродови грчких бродара регистровани у ваневропским земљама и плове под њиховим заставама.
The Индепендент цитира и Бенжамина Шмита, научног сарадника на Универзитету Харвард и вишег сарадника у Центру за анализу европске политике, који сматра како неспособност Европе да у потпуности забрани руску нафту значи да ће "Москва и даље осећати недовољан притисак да попусти у својим текућим злочинима против украјинског суверенитета".
Клеј Ловери, потпредседник Института за међународне финансије, тврди како је руска влада на путу да ове године прими досад невиђен прилив готовине од 250 милијарди долара.
- Тај масиван прилив тврде валуте значи да постоји велика ликвидност, а тиме и ниске каматне стопе, које руске финансије одржавају стабилнијима чак и када се њена економија погоршава - рекао је Ловери.