Ни дрва, ни гас, ни угаљ: Овај СРПСКИ ГРАД први у Европи који се греје помоћу ВРЕЛОГ ЈЕЗЕРА
Годишња уштеда мери се десетинама милиона
У Богатићу је пуштен у рад даљински систем грејања који уместо класичних енергената за загревање користи геотермалну енергију.
Са извора чија је издашност 25 литара у секунди, а температура воде 75 степени, греју се основна и средња школа, вртић, суд, центар за социјални рад, комунално предузеће и полицијска станица.
ЕВРОПИ КАТАСТРОФАЛНО НЕДОСТАЈЕ ГАС! Немци траже хитну изградњу "Северног тока 2"
На предлог стручњака са Рударско-геолошког факултета пројектован је и изграђен "отворени систем" што подразумева да нема класичне топлане већ сваки од објеката који су прикључени у својој подстаници задржава тачно прорачунуту количину воде и преко измењивача "узима" потребну количину топлотне енергије.
Ово је први овакав систем даљинског грејања експлоатацијом обновљивих извора енергије у Србији и на простору бивше Југославије.
У општинској управи истичу да ће на овај начин остварити значајне уштеде у буџету с обзиром на то да је загревање осам јавних објеката који су прикључени на систем до сада годишње коштало између 15 и 18 милиона динара. Инвестиција ће се исплатити после пет година, када ће грејање практично бити бесплатно.
- Пројекат је вредан 120 милиона динара, а већим делом је финанисран из кредита. До сада је осам јавних објеката, укупне површине 16.000 квадрата загревано на угаљ, мазут или електричну енергију који су веома скупи енергентни у односу на геотермалну енергију која је практично неисцрпни природни ресурс - истичу у општинској управи.
Осам јавних објеката са старим системом грејања из котларница је користило инсталисану топлотну снагу од 3,3 мегавата, док је експлоатацијом геотермалне енергије сасвим довољно 2,1 мегавата. То је половина енергетске снаге извора, због чега се у циљу потпуног искоришћења у скорије време планира проширење топловода до овдашњег Дома здравља.
- Осим што је јефтиније, грејање експлоатацијом обновљиве геотермалне енергије је прихватљивије и са еколошког аспекта. Котларнице и дим постаће прошлост, што ће знатно смањити аерозагађење - напомињу у овдашњој основној школи која се раније загревала на угаљ.
У општини планирају нове пројекте уз подршку Рударско-геолошког факултета, а визија професора Дејана Миленића је да се цела варошица за неколико година загрева топлом водом.
- Крећемо у изградњу прве геотоплане у Србији, па ће Богатић бити прво насеље у Европи које ће се сто посто загревати из обновљивих извора. Овај пројекат је планиран на бушотини BB2 чији је потенцијал осам мегавата. Општина је преузела истраживачка права са тог бунара где је температура воде 80 степени. Испитивања ћемо завршити до средине наредне, а све би могло да се заврши за две до три године - казао је Миленић.
У сиромашној општини Богатић је пре скоро четири деценије на дубинама између 500 и 700 метара откривено огромно геотермално језеро и ископано осам истражних бунара. Од тада се о геотермалној енергији говорило само као о великом потенцијалу који је у недостатку идеја и средстава бесповратно отицао. Процењује се да је испарило више десетина милиона евра драгоцене топлотне енергије.
Предузимљива браћа Пршић су каналом спровели топлу воду са једног бунара до базена у својим њивама и саградили две импровизововане бање "Јокин граб" и "Мачванско врело". Овде се људи под отвореним небом купају и лети и зими, а појединици долазе више пута годишње из иностранства и удаљенијих градова јер су уочили лековита својства воде, првенствено код болести локомоторног апарата.
Први озбиљнији пројекат експлоатације геотермалних вода пре неколико година реализовао је Љубомир Драговић изградњом туристичког комплекса "Термална ривијера". Током целе године отворени и затворени базени са додатним садржајима, а од недавно и смештајним капацитетима, привлаче велики број гостију из целог региона.
Нико до сада београдском Победнику није пришао БЛИЖЕ: Невероватни детаљи које досад нисте могли да видите (ВИДЕО)