Ово је НАЈБОЉИ НАЧИН да уштедите и смањите рачуне током зиме (ИНФОГРАФИК)
Хладни дани доносе и веће трошкове, а ми вам представљамо начин како да уштедите енергију на свим пољима.
Најјефтинија улагања су побољшања изолације дома и затварање места одакле излази ваздух.
Снег, лед, хладан ветар и температуре у сталном минусу неретко током зиме натерају грађане да посегну за „првом помоћи“ у виду укључивања грејалица, клима уређаја и ТА пећи и по скупој струји. Због цене која је најнижа у Европи у Србији се електрична енергија масовно користи за грејање. Процене су да зими око 30 одсто ангажоване снаге ЕПС-а троше домаћинства за загревање станова, што је јединствен случај на европском континенту.
Снабдевање електричном енергијом годинама уназад је стабилно чак и током ледених дана и купци могу да се ослоне на то да своје куће и станове догревају помоћу ових апарата, али њихово коришћење значи и повећане рачуне за електричну енергију. Зато је неопходно пажљиво их користити и пратити потрошњу, али и додатно изоловати стамбене објекте, јер је то најефикаснији начин за спречавање расипања топлоте, енергије, а тиме и новца.
Најјефтинија улагања су побољшања изолације дома и затварање места одакле излази ваздух. Уколико прозори и врата слабије дихтују, решење су изолационе самолепљиве траке. Ако има пукотина у зидовима или на спојевима са прозорима или подом, пур пена, силикон, и гит маса могу да се искористе и површина обради тако да ваздух више не може да прође. Такође, од помоћи је и навући ролетне на прозоре.
Истраживање ЕПС-а и агенције Нинамедиа о енергетској ефикасности становништва у Србији показало је да је у последњих неколико година 38 одсто испитаних грађана заменило стару столарију новом и урадило топлотну изолацију.
Најбоља заштита од зиме је добра спољна топлотна изолација. То је ипак скупо решење које кошта неколико стотина хиљада динара. Зато је добро решење унутрашња изолација, јер је јефтинија по квадрату и радови краће трају. Негативне стране унутрашње изолације су стварање влаге или буђи на местима где се изоловани зид сусреће са неизолованим зидом или плочом.
Због лоше изолованих прозора и врата и места на фасади где су монтиране сполјне јединице клима уређаја, често се дешавају значајни губици топлоте или хладноће, у зависности од годишњег доба. Зато треба добро запушити све рупе и процепе тракама или другим средствима, попут гита.
У Србији се потроши пет пута више струје од европског просека и наша земља мора да смањи потрошњу електричне енергије да би испунила обавезе према Енергетској заједници и допринела сопственој енергетској стабилности и очувању животне средине.
Енергетски ефикасна кухиња за мање рачуне
Повећање енергетске ефикасности има сличан утицај као додавање још једног извора еколошки чисте енергије на електромрежу
Апарати у домаћинству троше око једне четвртине укупне потрошње електричне енергије и значајно доприносе износу месечног рачуна. Највећи број електричних апарата концентрисан је у кухињи тако да уз савете о енергетској ефикасности током припреме и чувања хране можете уштедети без нарушавања комфора. Истовремено се доприноси очувању животне средине јер повећање енергетске ефикасности има сличан утицај као додавање још једног извора еколошки чисте енергије на електромрежу.
Када користите електрични шпорет, обавезно поклопите посуду у којој кувате. Кувајући са поклопцем може да се уштеди и до 20 одсто електричне енергије. Прилагодите посуђе количини хране која се спрема. Припрема мање количине хране у великој посуди значи губитак енергије.
Запамтите да сваких 10 минута рада рерне троши 0,06 kWh, што при учесталој употреби током године може допринети повећању годишњих рачуна за струју. Рерна се може исклјучити и 10 минута пре краја печења јер задржава топлоту. При сваком отварању рерне изгуби се 20 одсто топлоте. Због тога је пожељно да се врата рерне држе затворена током печења. Како јело напредује може се проверити и погледом кроз стаклена врата пећнице.
Нижа температура не значи нужно и боље чување хране, а потрошња енергије може да порасте за 10 до 15 одсто. Оптимална температура за чување намирница у фрижидеру је 5°Ц, а за чување замрзнуте хране је -18оЦ. Ако се ваш фрижидер и замрзивач не одмрзавају сами, чим лед пређе три милиметра, урадите то ви. Сваки милиметар леда значи и 10 одсто потрошње електричне енергије више.
Глоса Машина троши 65 одсто мање струје него када се судови перу ручно.
Један од начина на уштедите енергију је да купите машину за судове. Машина троши мање до 80 одсто мање воде и до 65 одсто мање електричне енергије него када се судови перу ручно. Користите је кад је скроз пуна, најбоље ноћу, када је струја јефтинија. Бирајте прави програм. Најбољи је ецо програм али ако га немате, данашња средства за прање темељно перу судове и на 50 степени. Прањем на овој температури можете уштедите и 25 одсто енергије. Када се заврши прање судова немојте их сушити у машини. Сушење троши више струје него прање, тако да ћете уштедети ако после испирања само отворите врата машине, пустите их да се природно осуше струјањем ваздуха.
Фрижидер ради 24 сата током читаве године и троши приближно 15 одсто електричне енергије у домаћинству са просечном потрошњом. Добра вест је да фрижидери који се данас могу наћи на тржишту троше бар 36 одсто мање електричне енергије, него они произведени пре 15 година. Приликом куповине, водите рачуна да је енергетски разред уређаја А или виши и увек бирајте фрижидер или замрзивач чији капацитет одговара потребама ваше породице. Фрижидер средњег капацитета троши 300 kWh годишње без обзира на то да ли је пун или празан, а месечна потрошња расте за 10 до 20 kWh за сваких 100 литара додатног капацитета. Препоручени капацитет фрижидера за једну особу је од 100 до 150 литара, за две до четири особе од 220 до 280 литара, а за више од пет особа до 300 литара.
Нижи рачуни без одрицања
Енергетски ефикасном употребом светла могу се остварити значајне уштеде у потрошњи електричне енергије и тиме смањити месечни рачуни.
На пример, иако би требало да дају више, шест обичних сијалица од 25 W дају заједно исту количину светлости као једна од 100 W, а такав „букет” сијалица, троши чак 50 одсто више енергије. Зато је болје решење користити једну сијалицу веће снаге уместо више сијалица мање снаге.
Најједноставнији начин да се буде енергетски ефикасан је да се максимално искористи дневно светло. Зато би требало редовно чистити прозоре, избегавати постављање превеликог броја биљака испред прозора и тамне завесе. У радним просторијама столове треба поставити тако да буду осветљени сунцем.
Боја светла се стручно назива температура светла. Генерално, постоје две боје светла које производе „штедљиве сијалице" - бело и жуто светло, односно топла/мека бела светлост и дневна бела светлост. Препорука је да се за просторије у којима се борави користи мека/топла бела светлост. На пример, неко користи бело светло за читање, пошто ствара бољи контраст црних слова на белом папиру. Иначе, боја светла се изражава у Келвинима (К). Што је мањи број, то је светло „топлије“. Амбалажа би требало да садржи и овај податак.
Штедливе сијалице за исту количину осветљења троше пет до шест пута мање електричне енергије и имају и до 10 пута дужи радни век него класичне. Обичне сијалице са ужареним влакном трају просечно до 1.000 сати, а штедљиве више од 10.000. Зато замените обичне сијалице штедљивим. Ипак треба знати неколико детаља пре него што се купе нове, штедљиве сијалице.
Најбоље је изабрати сијалицу А класе. Сијалица Б класе слабије светли, али не троши много више електричне енергије у односу на сијалицу А класе, па може да се купи ако јој је повољна цена.
Избор снаге сијалице зависи од тога где треба да се постави. У табели је приказан оквирни однос снага класичних сијалица са ужареним влакном и „штедљивих сијалица", па најбоље тако се оријентисати.
Иако овај детаљ звучи тривијално, мора се водити рачуна за које сијалично место се купује „штедљива сијалица", јер их има различитих облика, од штапних до спиралних. Разликују се углавном у дужини, односно висини. Сијалична места која су затворена куглама (нпр. у оставама) захтевају краће сијалице, па је ту најбоље узети „штедљиву сијалицу" спиралног облика.