Последње припреме за вађење нафте код Улциња: Локацију ће одредити најсавременијим истраживањем дна
Брод Полар Empress, који је данас требало да почне 3Д сеизмичко снимање улцињског подморја, ипак ће у црногорске територијалне воде ући 14 . новембра.
Брод је требало да уђе ради евентуалне експлоатације нафте и гаса.
Лепа вест за возаче: Гориво ПОЈЕФТИНИЛО! Ово су ЦЕНЕ на бензинским пумпама Србије!
То је саопштио за ТВЦГ начелник Одељења за наздор и контролу поморског саобраћаја у Управи поморске сигурности Жарко Лукшић. Лукшић каже да су припреме за долазак тог главног брода у току.
- Већ на 12 наутичких миља налазе се бродови који врше превентивну поделу флајера свим пловним објектима у зони одговорности Црне Горе - рекао је Лукшић. Он је додао да су планирани радови у трајању од 34 дана у зависности од временских услова.
Истраживања су планирана на око 1.200 километара квадратних површине морског дна на квадрантима за које је концесију добио италијанско-руски конзорцијум Ени-Новатек.
- Радови се врше јужно, неких 10-15 наутичких миља од Валданоса, од светионика Мендре, и иста позиција, удаљеност 10-15 наутичких миља од Бара према отвореном мору. Значи, подручје покрива део територијалних вода и епиконтинентални појас - казао је Лукшић.
Црна Гора је до сада закључила два уговора о концесији за производњу угљоводоника у подморју код Улциња и Бара. Први уговор закључен је 14. септембра 2016, са компанијама Ени Монтенегро, БВ Холандија и Новатек Монтенегро, а други 15. марта 2017, са Енергеан Монтенегро Лимитед са Кипра. Закљученим уговорима о концесији предвиђено је да фаза истраживања траје укупно седам година.
У Управи за угљоводонике истичу да ће се у зависности од података добијених истраживањем, одредити локација истражне бушотине код Улциња. Из Управе за угљоводонике саопштено је да је, када је реч о приходима које ће Црна Гора имати од евентуалне експлоатације угљоводоника из подморја, удео државе у тим приходима дефинисан Законом, те да је процена да би држави, у зависности од обима експлоатације, припало између 62 и 68 одсто укупног прихода.
ПАРАДОКС: Падају цене нафте упркос америчким санкцијама Ирану
Поједине невладине организације позвале су Владу да хитно обустави истраживања. Истичу да би требало увести мораторијум на истраживање нафте и гаса јер је то, како тврде, високоризични пројекат који доноси озбиљне девастацијске последице за живи свет мора, сеизмолошке и ризике по здравље и живот грађана и развој туризма.