ПРЕПОЛОВЉЕН ПДВ: Брикет и пелет јефтинији десет одсто?
Због смањења ПДВ-а са 20 на десет одсто на брикет и пелет требало би очекивати појефтињење овог енергента који користе грађани и привреда.
Привредна комора Србије (ПКС) саопштила је данас да је захваљујући иницијативи коју је покренула смањена стопа пореза на додату вредност (ПДВ) са 20 на десет одсто на брикет и пелет.
У посебну стопу ПДВ од десет одсто од раније је огревно дрво, а сада су осим брикета и пелета укључени и други производи од дрвне биомасе добијени агломерацијом струготине, пиљевине, иверја и других остатака. Од раније је ПДВ на огревно дрво десет одсто.
АПЕЛ СМРЗНУТИХ ПОТРОШАЧА: Уведите ПЕЛЕТ у списак обавезних РОБНИХ РЕЗЕРВИ
"Ово би требало да значи ниже цене брикета и пелета, за тих десет одсто колико је нижи порез. Идеја је и била да се подстакне потрошња тог домаћег обновљивог горива", рекао је за Курир Љубинко Савић, заменик секретара Удружења за енергетику и енергетско рударство ПКС.
Он је нагласио да је корист од ове измене видљива и кроз запошљавање радне снаге на сакупљању остатака биомасе, посебно социјално осетљивих категорија и становништва у руралним срединама које су богате овим енергентом.
САМО ЈЕ ГРЕЈАЊЕ НА ПЕЛЕТ ИСПЛАТИВО: Угаљ полако излази из употребе
Савић каже да је раније, због непостојања тржишта, извожено 80 до 85 одсто производње и да се сад очекује да ће се ситуација променити у корист домаћег тржишта.
Регулисањем тржишта биомасе, према његовим речима, остварују се и национални циљеви у оквиру преузетих међународних обавеза за веће учешће обновљивих извора енергије у финалној потрошњи енергије од 20 одсто у 2020. години и смањења ефеката стаклене баште.
НЕСТАШИЦА ОГРЕВА НА ТРЖИШТУ: Грађани се СМРЗАВАЈУ јер нема пелета
Предлог ПКС о смањењу ПДВ-а, који је покренут на захтев привредника успешно је реализован усвајањем Закона о изменама и допунама Закона о ПДВ-у крајем прошле године.