Резултати истраживања показали: Грађани Србије желе да ШТЕДЕ струју
Већина разуме основе енегетске ефикасности
Половина грађана Србије спремна је да мења навике да би уштедела електричну енергију, показало је истраживање агенције Нинамедиа. Ово је охрабрујућа вест у земљи где 2,5 милиона домаћинстава троши скоро пет пута више електричне енергије од европског просека. Резултати анкете на репрезентативном узорку од 1.800 грађана Србије показали су да 81 одсто испитаника штеди електричну енергију, а као главни мотив њих 86 одсто наводи мањи износ месечног рачуна.
Ефикаснија клима штеди енергију: Ево како је то могуће
Принципи енергетске ефикасности показују да би малим изменама навика грађани могли да смање потрошњу електричне енергије у својим домаћинствима за чак 20 одсто и испуне свој основни циљ да имају мање рачуне, али истовремено да буду одговорни према животној средини.
У истраживању представљеном на трибини о енергетској ефикасности и рационалном коришћењу енергије, који су организовали Нинамедиа и „Електропривреда Србије“, види се да део грађана већ разуме основе енергетске ефикасности да без нарушавања комфора потроше мању количину енергије за обављање истог посла. Од оних који штеде енергију 22 одсто тврди да то ради коришћењем штедљивих сијалица, док 16,2 одсто троши мање енергије захваљујући термоизолацији у својим домовима.
- Енергетска ефикасност није исто што и штедња, јер она увек подразумева нека одрицања, а ефикасност не. Кроз енергетску ефикасност не нарушавамо квалитет живота нити рада, али смањујемо трошкове и чувамо животну средину. Коришћењем штедљивих сијалица, еко режима на електричним уређајима, али и термоизолације на објектима значајно можемо смањити потрошњу електричне енергије. Приликом куповине електричних апарата треба водити рачуна и о енергетској класи, јер је А класа најефикаснија, док је Г најмање ефикасна, а разлике у расходу могу бити чак двоструко веће - рекао је Стефан Сикимић, инжењер електротехнике представљајући начине за повећање енергетске ефикасности на трибини.
Анкета је показала да се повећава и свест о предностима енергетске ефикасности, 38 одсто грађана заменило је столарију, а све их више купује енергетски ефикасне уређаје чије компоненте су прилагођене да троше што мање енергије.