"СИТУАЦИЈА ЈЕ ВЕОМА ЛОША ЗА ЕВРОПУ" Уколико се Американци одлуче на овај потез настаће ЕНЕРГЕТСКИ ХАОС
Амерички званичници затражили су од домаћих произвођача нафте да добровољно смање извоз или ће га смањити мерама.
Чланице алијансе ОПЕК планирају да значајно смање производњу нафте како би још једном подстакле раст цена које су почеле да падају. Иако информација да у хаосу енергетске неизвесности ОПЕК покушава да нанесе штету западним либералним демократијама које покушавају да обезбеде сигурност снабдевања и такву стабилност цена у први мах делује веома необично, прича о управо таквим плановима групе земаља ОПЕК је потврђена од најугледнијих медија преко својих извора; Фајненшел тајмс, Блумберг, Ројтерс...
У среду представници групе ОПЕК планирају да се састану уживо први пут од марта 2020. године, а за тај састанак се припрема предлог да се производња смањи за више од милион барела дневно, што ће имати веома значајан утицај на понуду.делова тржишта и сасвим извесно на раст цена.
ТРИ МОЋНА ЛИДЕРА ИСТОКА НА ПРАГУ ВЕЛИКОГ ДОГОВОРА: Русија, Кина и Монголија спремају подухват века!
НЕМАЧКА ПРЕУЗЕЛА УПРАВУ НАД ТРИ РАФИНЕРИЈЕ "РОСЊЕФТА" Шолц поручио: То је важна политичка одлука за заштиту наше земље
"РУСИЈА ЈЕ ЕНЕРГЕТСКИ ГИГАНТ, А ЕВРОПА ПАТУЉАК" Орбанов саветник поручио: Санкције нису испуниле очекивања
Стиче се утисак да се ОПЕК бескрупулозно спрема на непријатељски потез према западним демократијама како би искористила глобална превирања и зарадила што више, али одлука није превише изненађујућа ако се зна да Саудијска Арабија и Русија имају највећи утицај у овој организацији. Логично је да Русија жели да подигне цене не само зато што је у геополитичком сукобу са практично свим западним либералним демократијама, већ и зато што бележе пад прихода од извоза нафте; купци руске нафте инсистирају на високим попустима, а снага рубље за Русе смањује вредност девизних послова деноминираних у доларима.
Саудијска Арабија је, пак, пре скупа, који би традиционално требало да се одржи у Бечу, западним медијима смислила изговор да желе да смање производњу не зато што су похлепни у напетој ситуацији, већ зато што страхују да ће Руски извоз би због западних санкција могао драстично да опадне до краја године, па желе да оставе простор за повећање производње. Поставља се и питање да ли ће европске санкције (ембарго на руску нафту) бити контрапродуктивне или Саудијска Арабија треба да смисли неки једноставан алиби за повећање притиска на западне економије, тим пре што је сасвим могуће да би могле да изазову жесток реакција Сједињених Држава.
Из данашње перспективе, чини се да је све озбиљнији проблем што су западне демократије изузетно изложене одлукама чланица групе земаља ОПЕК , углавном аутократских режима.
Након објаве о намерама чланице ОПЕК , цене нафте су доживеле тренутни скок током трговине у Азији.
Ако ОПЕК спроведе планове за смањење производње нафте за милион барела дневно, то ће бити највеће смањење производње од почетка пандемије 2020. године, када је глобална економија драматично успорила.
У случају договореног картелног смањења производње нафте, ситуација је посебно лоша за Европу, која ионако не контролише енергетску будућност. Постоји још један разлог за ово. Иако се САД декларишу као савезник који ће помоћи ЕУ у снабдевању енергентима, намере Американаца нису такве јер желе да спрече било какве преокрете на домаћем тржишту.
Како преноси Блумберг, високи званичници Бајденове администрације већ су разговарали са представницима највећих нафтних индустрија у Сједињеним Државама и траже од њих да добровољно смање продају у иностранству. Ако америчка нафтна индустрија покуша да оствари висок профит продајом у Европи, Бела кућа ће наредити гомилање залиха, а можда и потпуно забранити извоз. Идеја секретарке за енергетику Сједињених Држава Џенифер Гранхолм је да нареди нафтним компанијама да одржавају минималне резерве унутар граница Сједињених Држава.
Гранхолм је одржао састанак са гигантима нафтне индустрије; Ekkon Мобиле, Marathon Петрол, Phillips 66 и Shell. Састанку су присуствовали Брајан Диз, директор Националног економског савета, као и виши саветник Стејт департмента за енергетику Амос Хохштајн. Амерички циљ је јасан: Одељење за енергетику у изјави за јавност каже да траже од енергетских компанија са високим профитом и рекордно ниским залихама да снизе цене на америчким бензинским пумпама. Такав приступ америчке администрације, која ће имитирати извоз, додатно ће продубити енергетску неизвесност у ЕУ.
Оно што не треба заборавити јесте чињеница да САД имају огроман утицај на глобално снабдевање, иако су огроман потрошач. Само Сједињене Државе производе близу 20 одсто свих осталих нафтних деривата. Промена извозне политике у земљи са таквим тржишним уделом могла би да има огроман утицај на глобална тржишта.