СЛИКА ЈЕ ДАЛЕКО ОД РУЖИЧАСТЕ: Исток Немачке заостаје 30 година за западним делом
Ни 30 година након поновног уједињења две Немачке, не може бити говора о истим животним условима. Разлике између Истока и Запада постоје и данас – и то не само у економији.
Са 30 година сте у Немачкој релативно млади, јер је просечна старост становништва око 45 година. Статистички гледано, мајке своје прво дете добијају са 30 година, у било ком делу Немачке. У том погледу, више нема разлика између Запада и Истока.
Пре поновног уједињења Немачке 3. октобра 1990. било је другачије: прворотке на Западу су у просеку имале 27 година, а на истоку 24. Дакле, када је реч о формирању породице, животни услови су изједначени. Осим тога, дошло је до изједначења у коришћењу слободног времена и чланству у удружењима.
ТВИТ КОЈИ ЈЕ СРУШИО БЕРЗУ: На објаву Трампа да је позитиван на корону Дау Џонс потонуо за скоро 400 поена
Како до идеалног места за живот? Ако се водите овим правилима брзо ћете стићи до СТАНА ИЛИ КУЋЕ по вашој мери!
Помоћ вредна 60 милиона долара: ДФЦ већ помаже пољопривредницима у Србији
Како каже Марко Вандервиц, повереник немачке владе за нове савезне покрајине, "у које год статистике да се погледа - има више заједничког, него различитог". Заиста? Годишњи извештај о стању немачке уједињености, који је Вандервиц представио половином септембра, пружа податке из којих се могу извести и другачији закључци.
Слика није ружичаста, пре свега, када је реч о битним факторима: економска снага пет савезних покрајина на Истоку износи свега 73 одсто комплетног немачког просека. И када је реч о платама - са скоро 89 процената још увек су далеко од нивоа на Западу земље.
Вандервиц отворено говори о овом дефициту и нада се промени: доласком технологија будућности на Исток Немачке, као што је отварање гигафабрике е-аутомобила "Тесла", у близини Берлина. Он конкретно мисли на инвестиције на подручју мобилности, водоника и вештачке интелигенције.
Дагмар Енкелман, председница Фондације Роза Луксембург, блиске Левици, има исто мишљење: "Економске разлике, наравно, значе другачији развој на Истоку и у будућности", каже она и додаје да је потребно размислити о томе како се може другачије деловати у регионалном развоју и економској политици.
Вандервиц се, чак, нада да ће осећај среће због поновног уједињења моћи поново да оживи. Но, овог политичара који потиче са Истока, ипак, брине то што се демократија мање цени на подручју бившег DDR-a: само 78% испитаних у демократији виде најбољу друштвену форму за Немачку, а на Западу тај проценат је 91.
Вандервиц каже да је усељавање младих неопходно, ако Исток жели да задржи економску снагу. Још увек велики број младих људи одлази на Запад - тамо су скоро сва велика предузећа аутомобилске и хемијске индустрије, као и боље плаћена радна места.
Страна радна снага
Но, с обзиром на то да би то могла да остане само жеља, Марко Вандервиц размишља о новој радној снази из других земаља, због културолошке близине пре свега из Европе. Тако би могао да замисли да Пољаци, који због Брегзита не могу да остану у Великој Британији, крену да више долазе у Немачку. -Али, мора да се тражи у целом свету! Јер, то је онда отвореност према свету и представља културу добродошлице.
Но, са тим Немци на Истоку земље очигледно имају веће проблеме него Немци на Западу. То се види по изборним резултатима десничарско-популистичке Алтернативе за Немачку, која је према процени Службе за заштиту уставног поретка и делимично десничарско-екстремна. У свих пет источнонемачких савезних покрајина она је ушла у парламенте с изборним резултатима који у неким случајевима прелазе и 20 одсто.
Поглед на политичку карту Немачке показује: АфД је у међувремену свуда; у Бундестагу је од 2017. најјача опозициона странка. Двоцифрени изборни резултати на "просперитетном југу Немачке", како каже историчар Франк Беш, говоре да њихов успех није узрокован само слабом економском моћи и недостатком космополитизма. У Баварској је на последњим изборима АфД освојио више од 10, а у Баден Виртембергу чак 15%.
У две економски најразвијеније немачке покрајине, удео странаца је изнад немачког просека и износи 12 процената. Али, било би превише једноставно на тај начин објаснити успех десничарских популиста. Јер, онда би АфД на Истоку, где је просек странаца пет одсто - морао да буде слаб.
То да је структура становништва на Западу и 30 година након поновног уједињења шаренија и интернационалнија, јесте зато што је тамо усељавање почело још 60-их година.
Када је Марко Вандервиц (44 године) представљао извештај о стању немачког уједињења, испричао је анегдоту о сусрету његове генерације 25 година после матуре, пре две године. Број оних који су остали у Саксонији могао се избројати на прсте једне руке.
- Остатак је негде на Западу Немачке, у Швајцарској, Аустрији - каже он. Истиче и да тренд исељавања у међувремену слаби и да, у сваком случају, више не одлазе целе генерације матураната.