ШТА ЋЕ БИТИ СА СТРУЈОМ И ДА ЛИ СЕ ВРАЋАЈУ РЕСТРИКЦИЈЕ: Хладноћа гурнула свет на ивицу мрака! (ФОТО/ВИДЕО)
Тренутно у Европи само Словенија производи електричну енергију из обновљивих извора
Ако нешто можемо да научимо из ситуације која је погодила Тексас, то је да ће потпуна електрификација и потпуно искључивање фосилних горива донети мрак. Порука да морамо претворити у "електро" све оно што тренутно користи фосилна горива за производњу енергије постала је доминантна порука енергетске транзиције.
УСКОРО ЈЕДАН ИЗДАВАЧ ЗА СВЕ УЏБЕНИКЕ? Завод упутио министарству предлоге за допуну Закона о школским књигама
КОРОНА ОБОРИЛА И ТРЖИШТЕ АУТОМОБИЛА: Продаја у целој Европи драстично склизнула, само једна земља забележила раст
ЈЕДНА ОД ВОДЕЋИХ ТЕМА У СРБИЈИ: Наша земља има највеће резерве овог метала у Европи!
Аргумент каже да соларно, ветар и складиштење енергије могу да поднесу енергетске потребе човечанства и то са много нижом емисијом угљендиоксида.
Ипак, арктички хладни талас који захвата Сједињене Државе озбиљно је поткопао овај аргумент.
Цене природног гаса експлодирале су прошле седмице у многим деловима САД-а и још увек расту, као и цене електричне енергије. У Тексасу, држави која није навикла на такво време, велепродајне цене електричне енергије достигле су 9.000 долара, што је натерало најмање једног малопродајног добављача електричне енергије да позове своје клијенте да се пребаце на другог добављача како би избегли огромне рачуне за комуналне услуге.
Власти у међувремену позивају људе да штеде струју ограничавајући потрошњу.
Тексас је највећи произвођач енергије ветра у Сједињеним Државама. На несрећу, држава сада гледа у своје замрзнуте турбине које нису биле спремне за ове температуре. Истовремено, постоји несташица природног гаса, вероватно због наглог скока потражње. А могло би да буде и горе.
Хладноћа је погодила и нафтну и гасну индустрију. Нафтне бушотине се затварају, а рафинерије стају услед застоја изазваних дубоким смрзавањем и несташицом плина. На операције гасовода утицао је нестанак електричне енергије, што би могло додатно угрозити снабдевање гасом.
Сетимо се, енергетска криза великих размера скоро је претила Европи почетком ове године. Чињеница да је избегнута катастрофа била је добра, али догађај је истакао два проблема: прекомерно ослањање на соларне и ветроелектране и могуће прекомерно међусобно повезивање националних мрежа.
Кад смо код Европе, производња соларне енергије ових дана пала је на нулу. Тренутно ниједна земља осим Словеније не производи соларну енергију, а словеначка производња је мање од 1 процента укупне производње. Снага ветра јача у већини Европе, али соларне енергије нема.
У Шведској је чак и производња енергије ветра мала, јер је активност ветра ниска. Дакле, Шведска, која има амбиције да постане обновљива до 2040. године, бележи скок цена електричне енергије на највишу од 2011. године и позива људе да штеде енергију смањењем потрошње. Узгред, такође увози електричну енергију из земаља попут Пољске и Литваније, које је производе из угља, угрожавајући зелену посвећеност Шведске.
Ово нам говори потпуна електрификација и потпуно искључивање фосилних горива може да значи мрак. Стручњаци указују да се сада јасније види да се не може увек рачунати на енергију ветра и сунца, и да ће бити недовољна.