Заборавите на нафту, ЦРВЕНО ЗЛАТО СЕ ПЕЊЕ НА ТРОН: Руда које има и у Србији доноси прави БУМ НА ТРЖИШТЕ (ВИДЕО)
Бакар се тренутно продаје по цени од 800 долара по тони и то после великог скока цене у фебруару, али су се у међувремену инвеститори охладили.
Међутим, стратег за метале Голдман Сакса Николас Сноудон је на виртуелној Светској конференцији за бакар у уторак тврдио да се ствари мењају. Сноудон је удвостручио прогнозу инвестиционе банке да је рударски сектор на почетку суперциклуса, наводећи три фактора који покрећу бум на ширем тржишту роба:
Дуготрајна структурна недовољна улагања у "стару економију", укључујући рударство, инфраструктуру и индустријску производњу, нове политике прерасподеле које су увеле државе које циљају робно интензивне социјалне потребе, а не финансијску стабилност и треће, масиван раст државне потрошње, посебно у Сједињеним Америчким Државама.
РЕШИТЕ СЕ ПРОЛЕЋНОГ УМОРА: Ови витамини и минерали су вам потребни за блиставу кожу, косу и нокте!
ЧУДО БОЉЕ ОД "ТЕСЛЕ": Милијарду долара за ауто на струју који прелази 1.000 километара без возача за воланом
ВУЧИЋ МАТИРАО МАРКЕТИНГ ЗНАЛЦЕ: "Можда сам ја и холограм, али су ауто-путеви и веће плате и пензије стварност"
Сноудон каже да ће политике заштите животне средине у наредној деценији подстицати процват капиталних инвестиција успоредно са 1970-има и 2000-има, а бакар је срж транзиције зелене енергије:
-Процењујемо да би готово 16 билиона долара требало да уђе у инфраструктуру усредсређену на екологију да би се постигли циљеви декарбонизације, у поређењу са само 10 билиона долара у Кини током последњег суперциклуса.
Још један фактор који подржава веће цене сировина је рањивост глобалних ланаца снабдевања изложених covid-u и накнадно исцрпљивање залиха у западним земљама - нарочито у трговини бакром, где је кинески увоз наставио да бележи рекорде.
Сноудон каже да, док тржиште тек сада улази у период дефицита, до друге половине следеће године тржиште бакра било би у најтежој тачки од средине 2000-их са врло ниским залихама што би довело до забринутости због оскудице.
-Налазимо се у супернаелектрисаном, синхронизованом глобалном порасту потражње. Кинеска потражња остаје веома снажна, ове године је порасла на 4%, поткрепљена снагом у инфраструктурне инвестиције, снажном фазом завршетка у имовинском сектору, као и снажним опоравком у секторима предвођеним потрошачима.
Али оно што је посебно необично на тренутном тржишту бакра је темпо опоравка потражње у бившим кинеским економијама, каже Сноудон:
-Предвиђамо раст потражње у развијеним економијама бржим темпом од Кине - близу стопе раста од 7% ове године.
На страни понуде, Сноудон указује на колапс у третману и преради (који рудари плаћају топионицама) што одражава лошу испоруку мина, што доказује извоз из Чилеа и Перуа, који се ове године није опоравио како се очекивало. Потражња везана за зелено кретаће се у другој половини ове деценије, што ће на крају генерирати готово 5 милиона тона додатне потражње, према Голдмановој прогнози.
Постављен на врхунцу глобалне опскрбе рудницима од 2024. године, Сновдон каже да ће ови темељи створити "рекордни дугорочни јаз у снабдевању до краја деценије који се мора решити улагањем у нове рударске капацитете". Дугорочни јаз у снабдевању заиста се отворио у последњих неколико година и са тренутних 8 милиона тона близу је да удвостручи јаз у снабдевању током последњег биковог тржишта 2000. и почетком 2010. године.
-Ово се може решити само вишим ценама које подстичу улагање у нову понуду- каже Сноудон.
Међу већим налазиштима бакра је и борски басен, а само из рудника бакра Мајданек је према неким прооценама могуће добири 1,5 милиона тона овог метала.