Завршена ревитализација ТЕНТ Б1: ЕПС обезбедио енергетску стабилност
ЕПС је завршио ревитализацију блока Б1 на ТЕНТ Б, што ће поред стабилности у снабдевању допринети и бољем резултату у производњи електричне енергије у овој години, рекао је Милорад Грчић, в. д. директора ЈП ЕПС.
- Без овог блока на мрежи, са изузетно сушним летом, ниским водостајима, ЕПС ће годину завршити са 0,5 до једног процента мањом производњом електричне енергије него 2020. године. То резултат дизања на максимум производње у свим осталим капацитетима у термо сектору током 207 дана трајања капиталног ремонта овог блока. Имамо још месец дана до краја 2021, па ће укључењем Б1 у производњу резултати ЕПС на крају године можда бити и бољи. Успели смо и веома сам захвалан свим запосленима у ЕПС-у, ТЕНТ-у, и свима ангажованим на овом послу – истакао је Грчић током обиласка блока Б1 у ТЕНТ Б.
Он је додао да је блок од 650 мегавата сада као нов, као и да је посао, који се у иностранству ради и за годину дана, урађен за седам месеци.
- Заиста смо журили, јер ову електроенергетску европску и светску кризу нико није могао да предвиди. Ми смо ризиковали, дали смо све од себе, изузетно сам захвалан свим људима и компанијама које су урадиле ревитализацију. Не постоји ствар на блоку која би могла да се замени, а да није замењена. Урадили смо посао за следећу генерацију – рекао је Грчић.
Блок Б1 у ТЕНТ Б је имао у последњој деценији 120 непланираних застоја, што је око 300 дана ван рада, дошао је до краја радног века и морао је да се реконструише, објаснио је Грчић и подсетио да огранак ТЕНТ производи 50 до 54 одсто електричне енергије у Србији и да само тај систем доприноси најмање пола у успеху ЕПС-а.
- Термо сектор ЕПС-а са ТЕНТ-ом и термоелектранама у Костолцу је оно што даје стабилност, јер да немамо стабилност, сигурну производњу и континуитет, ЕПС не би могао да буде најуспешнији. Термоелектране заједно са коповима „Колубара“ и „Дрмно“, дају две трећине српске струје. То је стабилност, која се у овим кризним временима показала од изузетног значаја- рекао је он.
Грчић је истакао је јасан задатак од председника Србије Александра Вучића да се очува термо сектор, те навео да је председник показао лично интересовање за то, и долазио да обилази радове током ремонта.
Извршни директор за производњу енергије у ЕПС-у Саво Безмаревић навео је да је захваљујући завршеном ремонту на Блоку Б1 на ТЕНТ-у Б, производња је повећана за 12.000 мегават часова дневно, што је отприлике 10 одсто производње електричне енергије ЕПС.
- Ревитализација овог блока почела је 2. маја ове године, трајала је до 26. новембра и у њу је уложено 90 милиона евра, од чега је 70 милиона евра уложено за котловско постројење. Чак 70 одсто посла на ревитализацији урадиле су српске фирме – рекао је Безмаревић.
Ревитализацијом су остварени с циљеви продужења радног века, повећања енергетске ефикасности, као и унапређења еколошких аспекта.
- Емисија азотних оксида смањена је на 200 милиграма по кубном метру што је потпуно у европским стандардима – рекао је Безмаревић и додао да е производња ЕПС -ових термоелектрана је на нивоу од 24.000 гигават часова годишње, а то је 70 одсто производње електричне енергије у Србији.