ЗелЕПС представлјен купцима са подручја Ниша
Зелена енергија ЕПС-а у корак са светом
Шта све подразумева ЗелЕПС понуда, на који начин функционишу гаранције порекла за ту енергију и шта купци добијају снабдевањем зеленом енергијом биле су главне теме трибине за комерцијалне купце са подручја Ниша.
После представлјања у Београду и Новом Саду, више од 30 привредника са подручја Ниша упознато је са понудом ЗелЕПС. Деталје о томе каква је то енергија, како се добија гаранција порекла, како купци да користе ту енергију и пакет објаснио је Братислав Џомбић, директор Сектора за развој слободног тржишта у "ЕПС Снабдевању".
- „Електропривреда Србије“ више од две године са ЗелЕПС пакетом доприноси подизању свести о значају обновлјивих извора енергије. ЗелЕПС купцима гарантује еколошко порекло електричне енергије, а купци добијају електронски документ који доказује да је произведена само употребом обновлјивих извора енергије – рекао је Џомбић.
- Гаранцију порекла могу добити само произвођачи попут „Електропривреде Србије“, а на захтев произвођача, гаранцију порекла издаје оператор преносног система „Електромрежа Србије“. ЕМС је постао пуноправан члан АИБ (Европске асоцијације тела за издавање) 2019. године и тржиште Србије интегрисано је у тржиште ЕУ. Бојан Гајић, енергетски менаџер Града Ниша, обратио се учесницима трибине у име Драгане Сотировски, градоначелнице Ниша и представио планове и идеје овог града у области зелене енергије и енергетске ефикасности .
- Град Ниш је једини град у Србији који је потписник Повелје градоначелника, највеће међународне иницијативе Европске комисије којој је приступило више од 10.000 градова и општина из целе Европе. Ниш је испунио обавезу која подразумева припрему и подношење акционог плана одрживог развоја енергетике, а једна од активности је и набавка и коришћење зелене енергије за потрошњу јавних зграда и јавног осветлјења – рекао је Гајић.
Он је поменуо и пројекте који се тичу коришћења соларног потенцијала, као и припрему мапе пута енергетске транзиције до 2050. године. Џомбић је истакао да је процедура за ЗелЕПС пакет веома једноставна и да може да се спроведе и на већ постојећим уговорима.
Купце је највише занимало да ли и на који начин могу да користе сертификате о гаранцији порекла енергије којом би се снабдевали, као и какви су далји планови ЕПС-а у тој области.
Први купац пакета ЗелЕПС била је Прокредит банка. Поред банака, зелену енергију ЕПС-а до сада су куповале углавном компаније које се баве индустријском производњом. Велике компаније као што су „Лидл“, „Тигар“, „Бритисх Америцан Tobacco“, „Здравлје“ из Лесковца, „Strauss Адриатиц“, „Фронери Адриатиц“ , као и многи други, препознали су значај зелене енергије. Број заинтересованих купаца за ЗелЕПС стално расте. Продата зелена енергија са гаранцијом порекла у 2020. години је била десет пута већа него у 2019. Количина уговорена за ову годину је у овом тренутку 50 одсто већа него 2020. године. Зелена енергија ЕПС-а производи се у 15 хидроелектрана снаге 3.015 мегавата, што је 38 одсто ЕПС-овог енергетског потенцијала, а трећина укупне производње реализује се у хидроелектранама. У плану је и коришћење других извора зелене енергије, као што су ветар и сунчева светлост.