ЕВО ЗАШТО ЈЕ ШВАБО - ШВАБО: Кристина из Поповца иако није знала језик, одмах се запослила у Немачкој
Исписала ћерку из школе и отишла у боље сутра.
Кристина Пинтар (33) напуситла је родну Славонију и отишла у Немачку, а њен пример нам пластично може показати зашто је Немачка ту где јесте а зашто је регино ту где је. Њен муж је већ био тамо, тако да проблема што се смештаја није било, али ипак исписивање ћерке из школе и одлазак, представљају велики скок у непознато.
ОВО ЈЕ 8 НАЈНЕЗДРАВИЈИХ ПОСЛОВА НА ПЛАНЕТИ: Погледајте да ли је и ваш посао на листи!
Ипак, Немачка држава и даље успева да попут најбољег усисивача, усиса сву радну снагу која пре свега жели да ради. Кристина, по професији пољопривредна техничарка, данас ради у месари и по њеним речима живи доста боље него што је икада живела у Хрватској.
- Мислила сам да нема шансе да пронађем радно место, но судбина је хтела да се пријавим за посао и будем позвана већ након неколико дана на разговор, а другог дана започнем пробни рад. Кад је власница месаре видела да желим радити, рекла ми је да се не ради језиком, него рукама и да јој је најважнија моја жеља за радом и чињеница да га обављам савесно. Тако већ месецима радим у месари, и то 50 сати месечно, за што добијем плату од 450 евра - испричала је за Кристина.
Након само месец дана, понудили су јој уговор пословође па је тако напредовала. Тако јој је, каже, изненађење и то што се радници у Немачкој јако цене.
- На пример, моја је шефица дала отказ радној колегици која ме је свакодневно '‘тлачила’' због мог непознавања немачког језика. Но, овде се цени рад, и то се добро види и то не само на мом примјеру - испричала је Кристина чији муж ради у грађевинској фирми и својих две хиљаде евра заради у радном времену од 7 до 16.30 часова. Кристина ради и додатно, а каже да са породичним примањима сасвим лепо живи.
ЖУРКА О КОЈОЈ ПРИЧА БЕОГРАД: Отворен ТИКЕ SHOP, београдски храм патика
За крај је изјавила да јој не пада на памет да се враћа у Хрватску.