УВРНУТО ИЛИ КРЕАТИВНО? Од ових јакни и торби многима се ПРЕВРЋЕ У ЖЕЛУЦУ (ФОТО/ВИДЕО)
Рад младе дизајнерке скренуо је пажњу светске јавности због неуобичајеног, помало бизарног али како неки кажу и корисног пројекта!
Горјанц је од сачуваних власи косе преминулог модног дизајнера Александра Меквина у лабораторији узгојила ћелије коже и од њих направила јакне и торбе. Производи на себи садрже и тетоваже које је дизајнер имао, као и његове младеже и сунчеве пеге, а на сунцу би могли и да потамне. Горјанц каже да је пројекат подигао велику прашину у јавности, али из погрешних разлога.
Купила је НАЈСКУПЉУ женску торбу на свету, а када је ОТВОРИЛА била је У ШОКУ! (ВИДЕО)
#OMG
‘Пуре Хуман’, Тина Горјанц. Цуеро цултивадо десде цéлулас де пиел хумана, мáс ен: https://t.co/6kwHsYvlmy pic.twitter.com/lOPlFgB347— Јуан Mellen (@juanmellen) Јуне 3, 2016
Тврди да не жели да иницијатива буде позната као "језива модна колекција направљена од коже познате особе", већ да се иза свега крију много дубљи разлози.
- Захвална сам што неки медији заиста настоје да шире промовишу питање овог пројекта. Али, сам тужна јер други медији усмеравају пажњу на производ и умањују његов значај представљајући га као дизајнерску колекцију - рекла је Горјанц.
НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ ШТА СЕ СВЕ ПРОДАЈЕ: Погледајте болесни ценовник ЉУДСКИХ органа на црном тржишту
Реадер comment: "Highly дистурбинг анд ethically questionable он со many левелс" https://t.co/TcHc9O4MPG pic.twitter.com/rnyeTHzmRZ— Дезеен (@Dezeen) July 12, 2016
Проблем на који Горјанц жели да укаже је недостатак правне регулације којом би се заштитио генетски материјал људи. Ова врста материјала тренутно није правно заштићена и доста материјала на којима се врши истраживање потиче од живих особа које су прошле неку операцију, а остаци делова њихових тела остали као власништво болница. Горјанц тврди да болнице ове материјале продају биоинжињерским компанијама које их користе као извор матичних ћелија. У појединим случајевима ове компаније раде с луксузним брендовима па се ћелије користе за разне производе над којима власништво онда има компанија.
ЈЕЗА! Пријавили су БИЗАРНУ појаву у ОВОЈ кући, а када је полицајац дошао - затекао је УЖАС! (ВИДЕО)
Горјанц каже да је изабрала генетски материјал Александра Меквина јер је, између осталог, желела да укаже на то да је генетски материјал могуће украсти од било кога.
- Због недостатка легислативе на пољу заштите генетског материјала, желела сам да покажем да неко може да добије биолошки материјал из извора за које бисте мислили да су изузетно заштићени. Меквинове генетске информације биле су занимљиве зато што је креатор преминуо, има огромно модно царство које је заштићено ауторским правима и има рођаке који су наследили његову имовину. Али, његове генетске информације још нису добро заштићене - рекла је Горјанц.
ОВА ДЕВОЈКА ЈЕ МРТВА 500 ГОДИНА! У њеном залеђеном телу су пронашли нешто ЗАПАЊУЈУЋЕ (ВИДЕО)
Чувени модни дизајнер Александар Меквин убио се 2010. године. Дизајнеркин пројекат изазвао је доста контроверзи и покренуо полемику у јавности о етичности репликације људског генетског материјала. Новинар Гардијана Џонатан Џоунс је прављење торби од људске коже назвао "злочином" и направио паралелу са серијским убицама који су правили трофеје од коже. Међутим, други сматрају да ношење једне овакве торбе није ништа мање етички исправно од ношења торби од коже мртвих животиња. Горјанц се с њима слаже.
- Мислим да је овај процес заиста добра алтернатива садашњем прављењу производа од коже. Прво што је етички исправније јер не захтева покољ животиња, друго јер нема непотребних нуспроизвода и одрживији је у том смислу, а треће јер може да се ради на захтев и могао би делимично да реши проблем нестанка ресурса. Већ постоје компаније које развијају такве материјале и верујем да је то једна од потенцијалних алтернатива за будућност - рекла је Горјанц.
БИЗАРНИЈЕ ОД ОВОГА НЕ МОЖЕ! Направили су ПУЊАЧ који уместо струје користи МОКРАЋУ! (ВИДЕО)
Председница ПЕТА-е, организације за заштиту права животиња, Ингрид Њукирк је рекла да јој се, уколико Горјанц има дозволу да користи кожу, то чини као много бољи начин за прављење коже за модне производе од убијања других живих бића само зато што о њиховој патњи не знамо или не желимо да знамо довољно.
- Зашто би ико желео да носи или користити кожу у 21. веку, као свега лишени пећински човек? То је мистерија која указује на незнање, ароганцију и недостатак маште. Идеја Тине Горјанц би барем куповину коже учинила етички исправном јер не би укључивала убијање - рекла је Њукирк и додала да као производе будућности види месо и кожу који су узгојени у лабораторији.