10 ТЕГЛИ ПЕКМЕЗА ОД КАЈСИЈА 1.400 ДИНАРА: Ове године воће дупло јефтиније него лани
Цена кајсија ове године далеко је нижа него прошле, у неким градовима чак и дупло.
Кајсије се ових дана на пијацама могу купити по цени од 50 до 100 динара за килограм, док су прошле године цене биле од 80 до 150 динара.
Овакав тренд пада цене кајсије одговара купцима јер осим укусног воћа могу по повољној цени добити и друге посластице попут џема, пекмеза или слатка, поготово што су кајсије незаменљиве у припреми омиљених намаза у зимници. Због пада цене, према рачуници, материјал за 10 до 12 тегли пекмеза, колико потроши четворочлана породица, кошта тек 1.400 динара, и то у најскупљој варијанти.
Трговац је дужан да вам замени покварени производ за нови, потребно је да буде испуњен један услов!
"Устаје се у 5, а бере до 8 увече. Неко брани телефон, али и да се једе воће!" Исплати ли се рад берачима малина?
ДРЖАВА ПОМАЖЕ МЛАДИМ ПОЉОПРИВРЕДНИЦИМА: Ево у шта је НАЈБОЉЕ УЛОЖИТИ и шта ће вам донети НАЈВЕЋУ ЗАРАДУ
С друге стране, пад цене не погодује воћарима, који су, како кажу, на губитку. Произвођачи кајсија незадовољни су овогодишњом ценом, а као разлог њеног пада наводе привремену забрану увоза коштуњавог воћа из Србије у Русију, која је била на снази од августа прошле године због вируса монилије.
Иако је Руска служба за фитосанитарни надзор дала одобрење да се од 27. маја ове године у Русију могу увозити брескве, трешње и кајсије из наше земље, мали проивођачи кажу да извоз на руско тржиште, које може да апсорбује велике количине воћа, није кренуо због претходног застоја. Пошто извоз слабо иде, а род је добар, на нашем тржишту су велике количине кајсија, што им обара цену у односу на прошлу годину.
Драган Вељковић, који на 1,5 хектара земљишта узгаја кајсије у околини Ниша, објашњава да је прошле године цена била добра због извоза Русима. Он је лане продавао воће по цени до 80 динара, али каже да је ове године потпуно неисплативо продавати је накупцима.
- Прошле године цена је била добра, а сада се не исплати уопште. Накупци откупљују кајсију по цени од 40 до 50 динара, што је мање него прошле године када је откуп по килограму износио од 80 до 100 динара, а на тезгама се цена кретала од 120 и 130 динара. Како воће не би пропадало, продаје се по ниској цени. Размишљао сам дуго шта да радим, јер сам много рада и труда уложио. Зато сам део воћа продао накупцима по цени од 40 и 50 динара, а остатак сам одлучио да преточим у ракију - прича Вељковић.
Један хектар стабала даје од 10 до 15 тона воћа, а за 12 литара ракије потребно је свега 100 килограма кајсија, објашњава овај произвођач. Тако би он, када би продао воће накупцима, приходовао највише око 750.000 динара. С друге стране, приход од ракије далеко је већи.
Срби на храну троше мање него у ЕУ, док за ЈЕДНО издвајамо више него Турци и Црногорци
ЦЕНА КУПИНЕ ове године чак ПЕТ ПУТА ВЕЋА! Произвођачи очекују добар принос ЦРНОГ ЗЛАТА
ДОБРА ВЕСТ ЗА СТОЧАРЕ У СРБИЈИ: Центар за вештачко осемењавање Велика Плана увезао 12 расних бикова
- Од остатка воћа најбоље је испећи ракију, примера ради, цена литра кајсијеваче износи око 1.100 динара па онда видите колико кајсија вреди. На крају, ракија не мора одмах да се прода, може да стоји у подруму, а за следећу годину надам се да ће ситуација бити повољнија - објашњава Вељковић.
Стручњаци за воћарство кажу да је ове године кајсија родила добро и да је то још један разлог што је цена нижа. Агроном Златко Денић објашњава да Србија има квалитетно воће и да је лоше по воћаре када се деси ситуација да се неко воће из увоза прода као наше и на тај начин се створи забуна о квалитету.
- Наша кајсија је квалитетна, али треба је сачувати како би добро родила. Ова година је дала добар принос, што верујем да је додатно утицало да цена буде нижа, још уколико се и увезе са стране, ето одмах конкуренције, а цена пада. Разумем незадовољство воћара, јер сваки произвођач зна колико је тај плод квалитетан, затим колико је било стрепње да ли ће "преживети" мраз и хладне дане, а затим и монилију која напада воће, тако да много труда, а мала или готово никаква зарада може да обесхрабри - објашњава Денић.
Док су произвођачи кајсије незадовољни због продајне цене, на другој страни купци хрле ка пијацама како би по ниској цени набавили сочно воће од кога се могу припремите укусне посластице за зиму. Рачуница показује да је за пекмез за четворочлану породицу, односно за 10 до 12 тегли, потребно тек око 1.400 динара. За ову количину пекмеза потребно је око 10 килограма кајсија. У најскупљој варијанти, по цени од 100 динара за килограм, то је 1.000 динара. Такође, потребно је око шест килограма шећера, што је око 360 до 450 динара, у зависности од продавнице.