Ако одговорите на ово питање, онда сте ПРАВИ ЕКОНОМИСТА
Људи нису увек рационални када је у питању новац, јер купујемо много, а штедимо мало
Нобелова награда за економију додељена је Ричарду Taleru (Richard Х. Thaler) са Универзитета у Чикагу за допринос о бољем разумевању психолошких и друштвених механизама у доношењу одлука инвеститора и потрошача.
Грађани ће се смрзавати: Велика оскудица пелета, а цена ПРЕВИСОКА
Јачање САРАДЊЕ: Турска се укључује у пројекат ауто-пута Београд-Сарајево
Талер је једном поставио питање које, у суштини, осликава оно што већина нас не разуме када је у питању новац. Талер је иначе аутор популарне књиге „Нудге: Импровинг Децисионс абоут Health, Wealth, анд Happiness“. Поред економије, ужива у голфу и добром вину. Зато није ни чудо што је једном приликом поставио kolumnisti New York Тимес-а следеће питање о вину, које заправо открива наше схватање новца.
Пре него што одговорите, правите се да сте колекционар вина, или бар неко ко купује квалитетно вино и држи га у кући неко време, пре него што га отвори.
Седиште Интерпола преплавиле ОВЦЕ! Пастири их пустили на главни трг и имају ЈАК РАЗЛОГ ЗА ТО (ФОТО)
Питање је следеће:
- Колико би вас коштало да попијете боцу вина коју сте купили пре неколико година за 50 долара, а сада вреди 500 долара?
Одговор има мало везе са вином а много са економијом. Питање илуструје колико људи мешају два основна појма: реалне трошкове и потенцијалне трошкове.
Јелена из Врања је оболела од рака, а онда јој се десило нешто што нико није очекивао
Реални трошкови су оно што сте већ потрошили. Већ сте дали новац за нешто, и не може се ништа учинити да се то поврати. Морате то да отпишете. У овом случају, то је 50 долара које сте већ дали на боцу вина.
Потенцијални трошкови јесу цена избора једне акције у односу на другу – у овом случају, то је што сте изабрали да попијете боцу вина а не да је продате за 500 долара, или чак да је задржите и продате је по још већој цени у будућности.
Исправан одговор на питање је да вас кошта 500 долара да попијете боцу вина, јер сте изабрали да уживате у њему а не да га продате.
- Већина људи каже да их не кошта ништа. Неки људи чак и кажу да „зарађују“ новац пијући то вино јер их је коштало само 50 долара. То је ментална рачуница - објашњава Талер за „New York Тимес“.
Људи нису увек рационани када је у питању новац. Купујемо много а штедимо мало, јер просечна особа не мисли о новцу потпуно рационално, као што то раде економисти. Ипак, за почетак могли бисмо да прихватамо неке основне принципе економије како бисмо били на „стварном“ добитку.