ЦЕНА ОВОГ ОГРЕВА РАСТЕ, А КУПАЦА СВЕ ВИШЕ? Људи остављају дрва и угаљ јер им се ово ВИШЕ ИСПЛАТИ
Овај начин грејања све популарнији
Цена пелета у Србији скочила је за 40 до 50 одсто, али, купаца и пред тога има све више. Зашто је тако и због чега је овај начин грејања све популарнији?
РАЗЛИКА НИЈЕ МАЛА: Посна слава скупља од мрсне, рачуница је јасна, ово је разлика у цени
ДА ЛИ ЋЕ ПОСКУПЕТИ ХЛЕБ У СРБИЈИ? Након скока цене основних животних намирница, влада донела важну одлуку
ОВО СУ НАЧИНИ НА КОЈИ МОЖЕТЕ ДА УШТЕДИТЕ МНОГО НОВЦА! Жена поделила трикове: Богатији смо за 23.000 евра (ВИДЕО)
Цена пелета за само месец дана скочила је за невероватних 40 одсто, док је на појединим стовариштима овај енергент чак дупло скупљи. Упркос томе, све већи број људи у Србији прелази на овај начин грејања, тренутно има 100.000 домаћинстава који користе ову сировину и према речима упућених, за пелетом влада све већа потражња.
Који је разлог поскупљења пелета, када ће престати скок цене, зашто све већи број грађана прелази на пелет, које су предности и мане оваквог начина грејања, кажу власници стоваришта и корисници пелета.
КОЛИКО САДА КОШТА ПЕЛЕТ?
Тона пелета на већини стоваришта кошта од 30.000 до 40.000 динара. У септембру и октобру, цена је била око 20.000 до 25.000 динара.
"Они који су ове године прешли на пелет купили су га раније, још крајем септембра, што је смањило резерве. Зато су стари купци који су чекали октобар платили дупло скупље. На већини стоваришта била је несташица и све што смо имали, продавали смо за неколико дана. Сматрам да ће се наредних 10 до 15 дана ситуација са пелетом вратити у нормалу. Купаца је све више, мислим да за сада можемо да испунимо све потребе", каже за Милош Атић из стоваришта у околини Београда.
ПОСКУПЕЛИ СТРУЈА И СИРОВИНЕ
Разлога због којих је пелет поскупео има неколико, и углавном се односе на проблеме у набавци сировина, тврди власник стоваришта.
"Сви који раде набавке из иностранства имали су проблем са ценама које су скочиле за 100 евра по тони у просеку. Произвођачи су наводно подигли цене зато што су поскупеле сировине и струја. Пелет се у Србију увозио из Црне Горе, Босне, где год су цене биле повољне", каже Атић.
КОРИСНИЦИ ШОКИРАНИ ПОСКУПЉЕЊЕМ
Купци су изненађени скоком цена, али како кажу надају се да је ово ситуација која се десила само ове године и да неће бити принуђени да убудуће одустану од овог начина грејања.
"Користим пелет већ пет година и задовољан сам. Много је лакше наложити ватру и одржати температуру. Са дрвима је много више времена потребно да се припремите за зиму, да их нацепате и спакујете. Исто је са уношењем угља, што је тежак и прљав посао. Са пелетом нема таквих обавеза, не морате нон стоп да обилазите котао, треба само да га убаците и празните кутију са пепелом. Ипак, надам се да ће се цена вратити на старо, јер ово је заиста превише", каже за корисник пелета Милан Исић.
КОНТРОЛИШТЕ ТЕМПЕРАТУРУ И ИМАТЕ ПРЕЦИЗНУ "МЕРУ"
Још један од разлога због којих многи прелазе са дрва и угља на пелет, јесте то што је много мање простора потребно.
"Спакован у џакове и прецизно се може одредити његова потребна количина. Осим тога, можете да контролишете температуру у кући, да ли ћете 20, 25 или 30 степени, што не можете са котловима и пећима на дрва. Ова сировина много боље искоришћава, нема расипања енергије као код дрва", каже Исић.
КОЛИКО ЋЕ ВАС КОШТАТИ ПРЕЛАЗАК НА ПЕЛЕТ?
Према његовим речима, колико ћете новца потрошити на пелет, зависи од тога колико имате квадрата, каква је изолација, колика температура вам је потребна. На местима на којима зими често нестаје струја, пелет није повољна опција, пошто је електрична енергија овим пећима неопходна.
"Набавка сировина је скупља него за други огрев, али на крају зиме, видите да то није велика разлика у цени и на крају се исплати. Код простора који је већи и има више од 100 квадрата, греје се преко дана до 23 степена, потрошња пелета је око четири тоне, што је у нормалним околностима око 790 евра, а ове године 1.300 евра. За грејање мањег стамбеног простора који има око 60 квадрата, током зиме треба око 9.000 киловат сати", објашњава корисник.
КВАРЕ СЕ ЧЕШЋЕ НЕГО ПЕЋ НА ДРВА
Оно о чему се треба водити рачуна, јесте да се пећ на пелет измести нешто даље од спаваће собе и дневног боравка, пошто може да производи звуке који могу да сметају у свакодневном животу. Такође. кваре се чешће него пећи на дрва.
"Углавном ове пећи имају добру гаранцију ако се нешто поквари. То се најчешће дешава ако се не информишете како пећ ради и не прочитате упутство. Јесу нешто комплексније од оних на дрва, али су и поред тога прилично једноставне за коришћење", каже саговорник.