ЧИМ ПРИМИТЕ ПЛАТУ, ПАМЕТНО РАСПОРЕДИТЕ НОВАЦ: Ове најчешће грешке вас скупо коштају
Мудро уштедите
Када је новац у питању, постоји осам великих грешака које можете направити.
Чим добијете плату, обратите пажњу на тих осам потенцијалних грешака и избегните потенцијалне невоље.
Ово је листа тих грешака:
1. Не правите фонд за хитне случајеве
Фонд за хитне случајеве је сигурносна мера која вам је потребна пре него што невоља покуца на врата. У најмању руку, требало бисте да имате уштеду од шест до девет месечних зарада (по могућности дуже) на засебном банковном рачуну, што ће вам бити довољно у случају да неочекивано изгубите посао, разболите се или имате друге непредвиђене трошкове.
2. Касните у исплатама обавеза
Сваког месеца ваш би циљ требало да буду правовремена плаћања обавеза и то у целости. У супротном, можете се суочити са казнама, затезним каматама, што ће негативно утицати на вашу кредитну способност. Да бисте избегли кашњење уплата, активирајте трајни налог, јер ће вам аутоматско плаћање уштедети време, новац и поштедети вас беспотребне фрустрације.
ФЕНОМЕНАЛНА ПОНУДА! Луксузни хотели за целу породицу у Грчкој од 486€
Након одмора, време је да се ЗАВРНЕ СЛАВИНА: Ево савета за преживљавање до ПЛАТЕ
3. Прескакање обавеза
Не прескачите обавезе које вам се чине мање битним у том моменту. Без обзира да ли се ради о позајмици, кредиту, кредитној картици или хипотеци, имате континуирану обавезу да измирујете обавезе. Када прескочите плаћање, суочићете се са нежељеним трошковима. Такође ће вас у банци сматрати недостојним клијентом што вам може направити проблем приликом седећих задужења.
4. Улажење у нова задужења
Имате постојеће обавезе а треба вам још новца. Не задужујте се поново. Ако морате, проверите још једном тренутне обавезе и у нови дуг уђите пажљиво и што пре га измирите.
5. Куповање ствари које вам нису потребне
Било нову мајицу или нови стан - ствари које вам нису неопходне у овом моменту просто заборавите. Посебно кад су стамбени кредити у питању - уживање у комфору свог стана често подразумева грцање у дуговима. И то дугорочно.
ПОЧЕЛА СЕЗОНА СУШЕЊА ШЉИВА: Највећи извоз у Турску, произвођачи очекују ДОБРУ ЗАРАДУ
ОБЈАВЉЕНО КО ИМА НАЈВЕЋЕ ПЛАТЕ У СРБИЈИ: Ово су најплаћеније професије и градови у којима се најбоље зарађује!
ПРЕДСЕДНИК ПОДЕЛИО ЛЕПЕ ВЕСТИ: Просечна плата у јануару ће бити 500 ЕВРА!
6. Не рефинансирате постојеће дугове
Сви смо узимали потрошачке кредите или трошимо минус по текућем рачуну. Важно је да увек имате контролу над тим дугом, јер се олака потрошња брзо претвори у дужнички тег којег се тешко ослободити.
7. Не штедите за старе дане
Уплаћујте новац за штедњу, односно приватну пензију. Кад год да се пензионишете, државна пензија вам неће бити довољна за нормалан живот. Издвајајте колико можете за што безбрижније "старе дане".
8. Лако користите кредитну картицу
Кредитне картице могу бити изврсно финансијско средство, али је скупо. Ако имате дуг на кредитној картици, каматна стопа може бити 10-20 одсто или чак више. Једна је могућност да консолидујете дуг на вашој кредитној картици кеш кредитом и решите га се по нижој камати. Готовински (кеш) кредит је много јефитнији и добро га је искористити за тренутна, скупа задужења.
БОНУС ВИДЕО: ПРОНАЂЕНО РЕШЕЊЕ ЗА ПРОБЛЕМ ЗАВИСНОСТИ: Ево како да тињеџери престану да конзумирају АЛКОХОЛ И ЦИГАРЕТЕ