Црногорци све мање дају за ХРАНУ: Ево колико кошта МИНИМАЛНА ПОТРОШАЧКА КОРПА за јануар
Урачунати млечни производи, месне прерађевине, поврће, хлеб...
Минимална потрошачка корпа за четворочлану породицу, према новој методологији Завода за статистику Монстат, за јануар је износила 628,2 евра. Последња израчуната по старој методологији у децембру 2015. била је 806,8 евра. У новој методологији смањен је број намирница и избачена вредност "импутиране ренте" која је покривала трошкове становања. И даље је остало да предвиђени унос калорија дневно по особи износи 2.211.
Прочитајте и:
Само за храну четворочланој породици, коју по статистичком правилу чине две одрасле особе и двоје деце, сада је потребно 256,1 евра или дневно 2,06 евра по особи за сва три оброка. Према рачуници Монстата, за млеко, сир и јаја довољно је 69,7 евра или 0,56 евра дневно по особи. За месо и месне прерађевине 57,8 евра или 0,46 евра по особи дневно. За поврће четворочланој породици потребно је месечно 35,7 евра, за хлеб и житарице 26 евра, за воће 25,3 евра, безалкохолна пића 13,8 евра, шећер, мед и џем 12,1 евро, уља и масти 6,1 евро, за рибу 3,6 евра и за остале прехрамбене намирнице шест евра.
За све непрехрамбене намирнице и услуге породици је потребно 372,1 евро. У саопштењу Монстата ова ставка није прецизирана. Минимална потрошачка корпа се односи на потрошњу домаћинства која укључује храну и непрехрамбене производе и услуге, којом се омогућава одржавање живота и радне способности чланова домаћинства, а у складу са минималним препорукама Светске здравствене организације и Приручника за исхрану Министарства пољопривреде Сједињених Америчких Држава 2010. године о минималној вредности уноса хране од 2.211 калорија дневно по особи, навели су из Монстата.
Ако је четворочланој породици, према прорачуну статистичара, потребно 256 евра за храну, проста рачуница показује да дневно за исхрану потроше осам и по евра или нешто мало више од два евра по особи.
- Мојој породици која има четири члана потребан је један хлеб дневно и то да за доручак или вечеру умесим неке кифле, приганице или палачинке. Ако се као прилог уз то дода сир или кремић, џем за то ми је потребно око три евра. Свакога дана попијемо и флашу од литар и по јогурта коју купим, када су актуелне акције, за евро и 20 центи. За ручак, рецимо, спремим пиле које не може коштати мање од три евра. Уз то иду и прилози, на пример, кромпир који кошта око 50 центи, или грашак којег кеса смрзнутог кошта више од евро. Да не помињем у свему томе колико потрошим струје да бих све то спремила. А где је сухомеснато, јер деца баш воле да поједу добар сендвич са пршутом, трапистом, кечапом? Тек да не говорим о слаткишима, воћу... Уопште ми није јасно како су дошли до те рачунице да једна породица може да се прехрани дневно за осам евра - прокоментарисала је домаћица из Подгорице Кристина Р.
До сада у потрошачкој корпи у Црној Гори било је 130 производа, а од јануара ове године 30 мање или 92 артикла. У Монстату кажу да је списак намирница урађен према препоруци нутрициониста.
СТВАРНО ДЕЛУЈЕ: Ево како да уштедите ТРЕЋИНУ ПЛАТЕ уз помоћ древне ЈАПАНСКЕ МЕТОДЕ
- Искључени су и неки производи са релативно високим уделом у потрошњи, као што су мајонез, кечап, чипс, а задржани они са малим уделом у потрошњи, као што су храна за бебе и црни хлеб - појаснили су из Монстата.
Пре три године или 2015. године за четворолчану породицу потрошачка корпа износила је 806, а годину раније 790 евра. И у том распону она се кретала и 2011, 2012. и 2013. године од 772 до 800 евра. Примера ради, пре осам година или 2010. године вредност минималне потрошачке корпе била је 750 евра и обухватала је 65 различитих производа. Од тога за храну је требало 250 евра месечно, а за становање, одећу, рачуне за воду, струју, комуникације, образовање, изласке у ресторан 330 евра.