Шта се више исплати - бити подстанар или куповати цео живот стан?
На први поглед бити подстанар делује као "тешка" ситуација, али свака прича има и позитивне стране
"Зашто не подигнеш кредит и купиш стан, уместо што плаћаш кирију" најчешће је питање које чују подстанари. Ствари, међутим, нису тако једноставне као што је поставити такво питање. Али, бити подстанар има и своје предности, као што и дизање стамбеног кредита има своје предности.
На први поглед бити подстанар делује као "тешка" ситуација, али свака прича има и позитивне стране.
Ако се одлучите за кредит, бићете у ПРЕДНОСТИ: ЕВО колико можете уштедети ако купите стан
- Ја сам са супругом подстанар већ три године и мени се то допада, кад променимо послове, мењамо и место становања, како бисмо били ближе радном месту.
- Треба само да спакујемо своје личне ствари, нема селидбе због намештаја, јер увек изаберемо стан који је опремљен. На такав начин штедимо паре за превоз до посла, као и време. Морам признати да нам то пружа потпуни осећај слободе. Мада, можда ће се нам се мишљење променити кад добијемо децу - рекла је за наш портал Данијела Јовановић (34).
Наравно да има оних којима се овакав начин гледања на живот не допада, оних који би Данијелу окарактерисали као "птицу селицу".
Свакако да је предност што не мора да купује намештај, белу технику и све оно што једном домаћинству треба. Такође, ако комшилук не одговара, може да иде даље у потрази за бољим суседима.
Али, засигурно је мана "подстанарског живота" давање пара за стан који није у власништву онога ко у њему живи.
Ипак, већина људи воли да има свој кров над главом. За оне који нису у могућности да плате стан у "кешу", постоје стамбени кредити.
Србија напредује! Ризик пословања се смањује, а кредитна клима се побољшава
Од данас ко купи стан или кућу, држава му плаћа пола кредита
- Ја никада не бих могла да живим као подстанар и да некоме дајем месечно онолико колико сада дајем за кредит. Јесте да је ризично да ли ћу у наредних 20 година имати примања да исплаћујем кредит, али и да останем без тога, бар имам део стана који могу да продам и да исплатим остатак кредита. Једноставно се понашам као да тај новац немам, и онда ми не пада тешко да платим рату сваки месец. Ипак је овај стан мој, а то има цену - каже за Телеграф. рс Нина Жарић (33).
Међутим, не може свако да "подигне" кредит. Наиме, да би неко "добио" паре од банке на првом месту мора да буде у сталном радном односу, да има солидну плату да би од банке добио одобрење, и онда да има воље да део својих средстава "зароби" на неколико деценија.
А, и кад се отплати кредит, стан је скупље плаћен због камата које су обрачунате у банци.
- По мени је највећа мана дизања кредита, та што мој стан никад нећу моћи да продам по цени по којој сам га отплатила, већ по доста нижој. Камате које плаћам банци су високе, а онај ко буде купио стан од мене, те камате неће урачунати у цену - додала је Нина.
Обе ситуације имају и предности и мане, а на вама је да одлучите, уколико сте у могућности, која вам опција више одговара.
На пример, просечан стан од 200 евра месечно за кирију у Београду има отприлике око 50 квадрата. Просечна рата кредита за стан, рецимо у Земуну, од око 40 квадрата је мало јача од 200 евра. Дође на исто, с тим што живите у мало мањем стану, али сте на крају власник стана.
Шта ви мислите? Шта се више исплати - бити подстанар или куповати цео живот стан?