ДЕСЕТ златних правила како да се обогатите - пре свега, имајте неколико извора прихода!
Што раније почнете са својим бизнисом, то боље. Не правите се да све знате, улажите у себе.
У глобалном пословном свету све чешће чујемо израз селф-маде милионер, а реч је о, најчешће младим, амбициозним људима који су почели рано, од нуле, и данас уживају у великом луксузу. Може ли то баш свакоме поћи за руком?
- На слободном економском тржишту, свако може да заради онолико колико жели - каже Стив Сиболд, један од селф-маде милионера који је, иначе, изучавао рад више од 1.200 најбогатијих људи на свету.
СЛОВЕНЦИ СЕ УКЉУЧУЈУ У ТРКУ ЗА ФОЛКСВАГЕН: Конкуренција велика, одлука пада у ФЕБРУАРУ
НАЈРАДИЈЕ КУПУЈУ ДОМАЋЕ: Лада за Русе нема алтернативу! Овај модел је најтраженији
ЕВО како да уштедите на рачунима за струју: Уз помоћ ПЕТ трикова, трошкови ће се преполовити
Успешна каријера је готово свачији сан. Мерило успеха можда није исто за све, али сложићемо се да бити милионер до тридесете године звучи и те како примамљиво. На том путу стоји много рада и труда, али зато су двадесете идеално време за почињање - тада сте пуни снаге и енергије, апетити су велики, а границе се свакодневно шире.
Грант Кардон је у 21. години банкротирао, али је до 30. већ постао милионер. Његов савет је да на све могуће начине пажњу усмерите на зараду, читате о томе како да остварите додатни приход, или како да дођете до пасивне зараде.
- Ја сам у први мах зарађивао три хиљаде долара месечно, а девет година касније - чак 20! Почните да пратите новац, он ће вас приморати да контролишете приходе и уочите нове могућности, каже Кардон.
Ако желите висока примања, она не могу произлазити само из једног канала. Чак 65 одсто селф-маде милионера има три таква канала, 45 одсто има два, а 29 одсто њих зарађује са пет или више страна. То најчешће подразумева инвестирање у некретнине или берзу, као и сувласништво у фирми, односно поседовање деоница.
Штедите због улагања, а не због штедње.То је још један савет.
Ако новац чувате тек да бисте имали неки штек, или за "црне дане", то није добар начин да се обогатите, тврде стручњаци. Једини начин да дуплирате зарађени новац, јесте да га уложите у неку нову идеју. "Новац за инвестирање" чувајте на посебном банковном рачуну и не користите га док не дође прави тренутак, чак ни у случајевима нужде. Поента је да вам тај новац не буде пред очима и да научите да живите без њега.
Рафаел Бадзијаг, експерт за филозофију предузетништва, написао је књигу "Тајна милијарде долара: 20 принципа богатства и успеха милијардера" и, између осталог, открио да су милијардери које је интервјуисао, заправо, најдисциплинованији људи које зна. "Они постављају веома високе стандарде себи, али и људима око себе", каже Бадзијаг. Оно што их такође спаја, а утврђено је анализом неколико стотина богаташа, јесте да одлуке доносе брзо!
Богатство је понекад тешко сакрити, али је боље да уместо вас говоре ваша дела, а не брендови које носите, бар према мишљењу Кардона.
- Нисам купио свој први луксузни ауто или сат док се мој бизнис није развио толико да ми доноси неколико сигурних токова примања - истиче он.
Занимљиво је да, иако фокус треба да буде на заради, важне су ваше мисли о самом новцу, како га доживљавате и зашто вам је битан.
- Док велики број људи мисли да је новац тамо негде, код неког другог и ван њиховог домашаја, богаташи знају да је прављење профита, заправо, лична ствар - каже Сиболд.
Не будите става да знате све и да вам више не треба ничија помоћ или сугестија. Одличан пример за то је Ворен Бафет, чије богатство вреди 81 милијарду долара, а који и дан-данас, у 89. години живота, чак 80 одсто пословног времена посвећује читању. Богаташи су врло посвећени и здрављу, односно физичкој активности, која не утиче само на телесну форму, већ и на менталну способност.
Није тајна да новац неће доћи сам од себе - на том путу вас чека много рада и улагања, али ако у глави немате слику остварења циљева, мале су шансе да постигнете успех. Само постављање циљева не значи много, морате знати шта тачно желите, а са овом дилемом се сусрећу многи просечни људи.
Бизнисмен и филантроп Ендру Карнеги почео је од нуле, а онда је постао најбогатији човек Америке, захваљујући томе што се окружио супериорним умовима од којих је могао много да научи. Најкраће речено, то су талентовани људи који деле ваш поглед на свет и уз које можете да надопуњујете своје знање и вештине.
Ако желите да постанете милионер, нека ваша жеља не стане на једном милиону, нека вам циљ буде бар 10!
"Једина финансијска грешка коју сам икада направио је што нисам мислио довољно широко. На овом свету не постоји дефицит када је реч о новцу, већ само о људима који не мисле довољно", каже Кардон.
ЕВО како да уштедите на рачунима за струју: Уз помоћ ПЕТ трикова, трошкови ће се преполовити
Добре вести крајем године: Србији потребан још један корак за добијање инвестиционог рејтинга
Немачка одбацује америчке санкције против Северног тока 2
ПРВА РЕАКЦИЈА НА АМЕРИЧКЕ САНКЦИЈЕ! Обустављено постављење цеви за Северни ток 2
Кувају га у школи, а од зараде иду на екскурзије: Љуто грожђе ђака из Тополе хит на славским трпезама (ФОТО)