ДЕТАЉНО ОБЈАШЊЕЊЕ: Ево шта је потребно да урадите да бисте повратили ПДВ на робу купљену у иностранству
Ако спадате у ону групу људи који се при сваком одласку у иностранство враћају с пуним коферима гардеробе, технике или хране знатну уштеду можете остварити враћањем пореза на граници.
Наиме, у земљи у којој нисте држављанин нисте дужни ни да платите порез. У зависности од државе постоје и одређене разлике код места где се новац враћа, као и прављење потребне документације. У неким земљама порез се враћа на посебним шалтерима на граници, а у неким новац добијате у продавници где сте робу и купили, и то следећи пут када се вратите у њу. Сама процедура враћања није компликована:
Уз себе увек носите пасош и за сваку купљену робу обавезно узмите и рачун.
На каси, док плаћате, реците продавцу да желите tax фрее и покажите пасош.
У зависности од земље, најмањи износ на једном рачуну мора бити 50 ЕУР. Толико је у Немачкој. У Италији 155 ЕУР, док је у Швајцарској, на пример, 300 франака.
Сву потребну папирологију најчешће испуњава сам продавац. На вама је да обавезно проверите да ли је на тим папирима ударен и печат. Без њега не можете ни добити део новца назад.
Београђани ће данас моћи да виде УЖИВО лет човека у млазном оделу, а све захваљујући Ричарду Браунингу
ВЕЛИКА ПРЕВАРА ПРОДАВАЦА ПРЕД МАТУРУ: Ова хаљина се на интернету продаје за 1.900 динара, а у бутицима за 12.000
ЦРНОГОРЦИ УВОДЕ НОВЕ ТАКСЕ ЗА ТУРИСТЕ: Уколико планирате да летујете у Будви ОВО ћете морати да плаћате
Осим фискалног рачуна за купљену робу, од продавца добијате и Глобал Рефунд Cheque, на коме ће бити исписани ваше име и презиме, адреса, град и држава становања, као и број пасоша.
Немојте се збунити, у неким продавницама, као на пример H&M-u, тога нема, већ се добија само рачун уз посебан исечак на коме продавци стављају печат, а ви попуњавате податке.
Када дођете на аеродром или гранични прелаз питајте царинике где можете оверити рачуне за Tax фрее. То су најчешће посебни шалтери. На аеродрому на њима често зна да буде гужва, па рачунајте да ће вам требати и додатно време.
Обавезно понесите и ствари које сте купили и за које враћате порез. Некад се дешава да цариник тражи да их види. И немојте да скидате цену, нити вадите из оригиналног паковања.
Када цариник удари печат, све је спремно да вратите порез који вам је кроз куповину робе и наплаћен. То можете да урадите директно на аеродрому или граничном прелазу. На аеродрому то радите кад прођете последњу пасошку контролу, пред улазак у авион. Тражите шалтер на коме пише TAX ФРЕЕ или Глобал Блуе. На граничном прелазу тај шалтер је често и онај где сте оверавали папире.
Политика компаније Глобал Блуе се повремено мења, па су тако у једном периоду узимали додатни проценат ако сте желели да вам се кеш исплати одмах, на лицу места. Или сте могли да напиште број картице на коју да вам уплате новац, и то је ишло без провизије.
Уколико то не урадите тада, новац можете подићи и у Србији, искључиво у пословницама Raiffeisen банке Србија. И ту рачунајте на додатну провизију и нешто лошији курс у односу на мењачницу по коме вам исплаћују динаре.
Француска даје 2.000 евра ономе ко реши ОВУ МИСТЕРИЈУ! Могу да учествују и грађани Србије (ФОТО)
ЛАЖИРАНИМ УДЕСОМ ДО ЛАКЕ ЗАРАДЕ: Фингирање најчешће ноћу, без сведока
Да ли је живот у Норвешкој тако сјајан? Плате су велике, а ТРОШКОВИ ЈОШ ВЕЋИ: Колико Срби могу да зараде?
Повраћај новца може се остварити и ако не поседујете пасош, јер се образац за повраћај ПДВ-а уписује или број пасоша или друге путне исправе за прелазак државне границе.
Услов који се мора поштовати је да царинику поднесете исправно попуњен образац ZPPPDV, односно Захтев путника за повраћај ПДВ-а, који на лични захтев путника попуњава продавац, као и оригиналне рачуне за купљену робу.
Повраћај ПДВ-а врши се у динарима готовинском исплатом путнику или доносиоцу овереног оригинал обрасца ZPPPDV, односно уплатом на рачун у банци који наведекупац, односно путник.