ДОКУМЕНТА СКУПЉА ЗА ОСОБЕ СА ИНВАЛИДИТЕТОМ: За личну карту 10.000 динара?!
Нови проблеми у вези са вађењем личне карте
Веровали или не, вађење личне карте особу са инвалидитетом кошта три пута више него остале грађане. Већ знамо да ти наши суграђани имају тешкоће да приступе државним институцијама, да редовно посећују лекара, иду у позориште или у продавницу, али ово их је све затекло, без обзира на то што су таки прописи. Због тога ће се Национална организација особа са инвалидитетом Србије обратити надлежнима.
БУДИТЕ ОПРЕЗНИ: Само овим људима морате показати личну карту, осталима НИКАКО!
Умрли сте, а НЕМАТЕ нову личну карту? Ево шта се онда дешава!
Бака Мирјана К. (80) из Београда платила је недавно око 10.000 динара само због тога што није могла да изађе из куће и извади нову личну карту.
– Да би инвалиткиња као што сам ја направила нову личну карту, мора прво некоме да да пуномоће да заврши тај посао уместо ње. За то је потребно да се плати специјализована агенција, како би се написао валидан захтев. Са тим документом иде се код нотара. Његова услуга, укључујући излазак на терен, кошта 3.700 динара. Истовремено, неопходно је да се обезбеде два сведока који нису у сродству. Тако да ме је лична карта, са свим тим трошковима, коштала око 10.000 динара! Нисам ни сама могла да верујем – прича она.
Проблем је што Мирјана није једина, јер су многе особе са инвалидитетом прошле кроз исто искуство.
Иванка Јовановић, извршна директорка Националне организације особа са инвалидитетом Србије, каже да је то један од примера који је релативно нов за њих, баш као што су нотари у друштву.
– Имамо информацију о проблему. Услуге нотара су веома скупе. Донели смо одлуку на последњем састанку управног одбора да ћемо се тим поводом обратити надлежнима како бисмо покушали да особе са инвалидитетом ослободимо плаћања услуга за разне овере и сличне послове. То ћемо свакако покренути и видећемо какав ће исход да буде – навела је она.
По њеним речима друштво треба да створи услове да особе са инвалидитетом буду финансијски независне.
– Проблем је у томе што велики број грађана у Србији има неку врсту инвалидитета и питање је да ли је боље да им се створе услови у друштву и омогући им се да раде, буду финансијски независни и плаћају своје услуге. Али Србија је далеко од тога, а особе са инвалидитетом још даље, јер спадамо у категорију најугроженијих, најдискримисанијих и најсиромашнијих грађана. Зато наша организација чини све да утиче на то да се прописи или подзаконска акта мењају - закључила је Јовановићева.