ФРИЛЕНСЕР СТЕ И РАДИТЕ ОД КУЋЕ? Ове савете морате испоштовати како би са вашим финансијама СВЕ БИЛО У РЕДУ
Финансијски саветник је можда већа инвестиција него што је трошак.
Независни фриленсери, креативци и уметници се често не сналазе када је реч о новцу, па макар и зарађивали више од просечне плате.
Многи од њих и избегавају тиме да се баве, па нису ни сигурни како би могли најбоље да располажу новцем. То се односи и на инфлуенсере који некада дуго чекају на наплату својих фактура. Мислећи да је то у пословном свету "у реду". Али заправо, не би требало да се подразумева.
ИЗАШЛА ЈЕ НОВА ЛИСТА: Србија је НАЈВЕЋИ фаворит за ОСВАЈАЊЕ СП! Знате ли ко је још ПРЕТЕКАО Амере!
САЛЕ РАСКРИНКАО АМЕРЕ: Ђорђевић ПРОГОВОРИО о ономе о чему су многи ћутали!
Додатно, фриленсери се суочавају са изазовима које, на пример, они који примају сталну зараду, немају.
Ево зато пар савета који би могли да помогну фриленсерима око новца:
1. Направите план потрошње (чак и ако не легне новац на време)
Будући да већина рачуна долази месечно - станарина, комуналије, отплата дуга, услуге претплате - далеко је лакше саставити буџет ако радите за компанију која скупља сталну зараду. Будући да се креативци обично плаћају на основи уговора и подлежу циклусима, њихов приход је често променљив. Као што можете замислити, израда буџета када сте уметник или креативни уметник или фриленсер може бити много изазовнија.
2. Уплаћујте пензију сами себи
Када радите у компанији и имате плату, много је једноставније уштедети за пензију. Посебно у компанији која је обавезна да вам плаћа доприносе и пензијско, аутоматски, ви некако то немате на листи јер је за то послодавац одговоран.
То није нимало једноставно фриленсерима. Морате да урадите домаћи задатак да бисте утврдили који су најбољи пут до ваше пензије или комбинација. Приватно пензијско, осигурање, штедња, или нешто треће.
3. Осмислите пореске стратегије
Порези и фриленсинг могу у најмању руку бити компликовани. Када радите за некога, порез вам се задржава са платних листа. Већина фриленсера нема аутоматски одбитак пореза што може да постане главобоља када дође време за подношење пореских пријава.
4. Мислите на животно осигурање
Финансијски планери могу такође да буду збуњујући. Опет, неки послодавци нуде одређени износ бесплатног животног осигурања за групно осигурање или нуде групни попуст. Што фриленсери немају. Зато они морају о томе да брину сами. При том, размислите који би то вид животног осигурања био. Наравно, ту је и здравствено осигурање.
ИТ сектор је наш РУДНИК ЗЛАТА: За три године остварен НЕВЕРОВАТАН РАСТ!
ВРЕМЕ ЈЕ ДА УЖИВАТЕ НА ПОСЛУ: Ово је пет корака које ће ПОТПУНО ПРОМЕНИТИ ваше радно окружење!
ЧИМ ПРИМИТЕ ПЛАТУ, ПАМЕТНО РАСПОРЕДИТЕ НОВАЦ: Ове најчешће грешке вас скупо коштају
5. Одредите приоритете
Оптерећени роковима, гужвом, и често мањком времена, фриленсери углавном планове о свом новцу гурну у други план. Али, редовни разговори о томе, макар их водили и са самим собом, могу да буду од помоћи да осигурате да ваши финансијски циљеви буду на добром путу.
Уколико нисте сигурни да можете сами да направите добар финансијски план, питајте неког да вам помогне, или ангажујте саветника. Коштаће вас свакако мање од брига или "заборављеног папира". А ту је и чињеница да ћете се ослободити тензије и страха да ли заиста умете да уновчите ваше знање и креативност.
ЧОВЕКОВ ЖИВОТНИ ВЕК РАСТЕ: Јужнокорејке најдуговечније, а Срби ће живети КРАЋЕ од Хрвата (ВИДЕО)