ГЛОБАЛНО ТРЖИШТЕ НА КОЈЕ УТИЧУ МНОГОБРОЈНИ ФАКТОРИ: Да ли ће поскупети или појефтинити гориво у Србији?
Отварањем "Дубоке прераде" Рафинерија Панчево је постала водећи прерађивач нафте у региону.
Нико не може да прогнозира цену нафте од које зависи и да ли ће поскупети или појефтинити гориво у Србији.
КАКО ДА УШТЕДИТЕ ПРИЛИКОМ КУПОВИНЕ? Ово су три трика која увек успевају
КАКВЕ СУ ПЕНЗИЈЕ У СРБИЈИ? Најнижа је 14 пута мања од највише, сваки други пензионер прима до 25.000 динара
Како да уђете у брак без дугова? Уз само један трик уштедећете очас посла новац за свадбу!
Реч је о глобалном тржишту на које утичу многобројни фактори. Ово је данас изјавио генерални директор Нафтне индустрије Србије Кирил Тјурдењев, истичући да та компанија увози две трећине нафте коју прерађује.
- Свега једну трећину производимо у Србији и због тога зависимо од кретања цена на светском тржишту - прецизирао је Тјурдењев.
- Ипак, повећањем ефикасности рада и самњењем трошкова компаније очували смо стабилност и цена и домаћег тржишта.
Он је истако да ће НИС наставити са улагањима у Рафинерију нафте Панчево, а следећа инвестиција је модернизација постројења каталитичког крекинга.
- То ће омогућити производњу додатних производа, укључујући и већу производњу пропилена. Тај пројекат вредан је 80 милиона долара и урадићемо га у наредним годинама - објаснио је Тјурдењев.
Подсетио је да је изградња погона "Дубоке прераде" нафте омогућила НИС-у да добије веће количине најквалитетнијих горива по европским стандардима која имају највећу вредност на тржишту.
- Комплекс "Дубоке прераде" има и еколошке бенефите – рекао је Тјурдењев.
- Престали смо са производњом мазута са високим садржајем сумпора и смањили емисију штетних материја у атмосферу, што ће унапредити еколошку слику не само у Панчеву, већ и у целој земљи.
Он је поменуо и да је ковид-19 утицао на глобалном нивоу доста негативно и да су пад цена нафте, ограничења која су била уведена у земљи, имала велики економски утицај.