ПРЕОКРЕТ - ГРАЂАНИ ИПАК НЕЋЕ ПЛАЋАТИ ЕКО-ТАКСУ Избачен део уредбе која је предвиђала намет од 1.200 динара за свако домаћинство
Као загађивачи се не третирају они који узгајају коње, ламе, овце и козе.
Влада Србије изменила је недавно усвојену уредбу о критеријумима за одређивање активности које негативно утичу на животну средину, па грађани Србије ипак неће плаћати еко таксу од 1.200 динара на годишњем нивоу, како је било дефинисано у првобитној верзији овог документа.
Брнабић: Србија већ сада више није земља јефтине радне снаге
Од Сурчина до Чачка за само 55 минута: Погледајте деоницу ауто-пута која ће бити отворена на Светог Николу! (ВИДЕО)
Добра вест за фриленсере - ко ради за странце може да уплаћује стаж, а имаће и здравствено
Тај намет је био предвиђен као обавеза од 1. јануара 2020. године. По измењеној уредби грађани Србије неће бити третирани као загађивачи животне средине, како је било одређено у уредби од 6. децембра што повлаћи и плаћање намета од 1.200 динара по календарској години, односно 100 динара месечно.
- Нема говора да ће грађани плаћати паушално око 100 динара месечно или 1.200 динара годишње еко таксу од 2020. године. Ми ћемо у понедељак прецизирати ту уредбу на основу које су се појавили новински чланци. Ми јесмо ове године мењали уредбу да би се еко такса, пре свега за предузећа и компаније плаћала на начин који је транспарентнији и да то не би био парафискални намет за привреду која послује у Србији - рекла је Брнабић.
Своје обећање она је испунила а наш извор из Немањине 11 тврди да је била изузетно љута што се десио овакав пропуст.
- За њу је ово био велики пропуст радне групе и Министарства екологије које је спремало овај документ и затражила је да се одредба која се односи на физичка лица избаци из документа. Није прихватила да се новом Уредбом јасније дефинише која домаћинства би имала обавезу да плаћају овај намет, односно да еко таксу неће плаћати они грађани који имају централно грејање и не утичу на загађење животне средине. Због тога су физичка лица избачена из уредбе као обвезници плаћања еко таксе, па је и назив документа промењен и сви чланови који су се односили на ову категорију - наводи наш саговорник.
Он додаје да је премијерка оценила да је цела ова гунгула око еко такси нанела штету влади у јавности.
- Брнабићка је увела праксу да се за сваки од докумената који Влада доноси припреми анализа и образложења зашто се то ради. У овом случају она сматра да та припрема није добро урађена. Поред дела који се односи на физичка лица из уредбе су брисани још неки делови. Реч је о оним која се односе на делатности које имају средњи утицај на живону средину и то у области пољопривреде, па тако као загађивачи неће више бити третирани они привредници који узгајају коње, камиле, ламе, оваце и козе. Поред тога, прецизиран су и неки делови који се односе на прерађивачку индустрију, па ће се тако као загађивачи третирати произвођачи текстилних влакана чији капацитет је мањи од 10 тона на дан. Све у свему, због мало пара које би се слиле у буџет направљена је велика штета у јавности, која је морал да се исправља - каже наш извор.
Из Владе Србије нам је потврђено да је донета измењена Уредба о критеријумима за одређивање активности које утичу на животну средину.
- Измењеном уредбом физичка лица неће плаћати еко таксу од 1. јануара 2020. године - кажу у Немањиној 11.