ЈЕФТИНИЈИ ПРИКЉУЧАК ЗА 350.000 КУЋА: Позната цена увођења гаса за српска домаћинства
У плану је да до краја 2022. године, на гасовод буде прикључено 550.000 домаћинстава
За две недеље почиње реализација акције јефтинијег увођења гаса у домаћинства по цени од 780 евра, коју ће грађани отплаћивати на 36 месечних рата, пишу београдски медији.
До тада ће се отклонити све бирократске препреке и моћи ће да почне закључивање уговора са потрошачима у деловима Србије где постоји изграђена мрежа. У овом тренутку, све је обезбеђено да се на гасовод прикључи 350.000 домаћинстава.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/06/profimedia-0295653828_1.jpg?itok=WWSNlc1y)
АГЕНЦИЈА ЗА ПРИВРЕДНЕ РЕГИСТРЕ ПРОТИВ МУТИВОДА: Почиње издавање потврда о стварним власницима
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/344206/profimedia-0177961966.jpg?itok=CS4YEdBb)
ПОЧЕЛО ЗАПОШЉАВАЊЕ У ЈАВНОМ СЕКТОРУ! Сваки нови радник иде "под лупу": Која је процедура за добијање посла?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/302484/profimedia-0284855236.jpg?itok=ThJj4jd7)
ЖЕНА ПЛАТИЛА ПИЛЕ 2.000 ДИНАРА МИСЛЕЋИ ДА ЈЕ ОРГАНСКО - мирисало на концентрат: Како препознати прави производ?
- За 10 до 15 дана све ће бити спремно да се крене са реализацијом прикључивања домаћинстава на гас по цени од 780 евра, на три године. "Србијагас" је за то добио сагласност и других дистрибутера и произвођача гасне опреме - рекао је саговорник београдских медија.
Законска обавеза је да сви имају пројекат за прикључке. Како истиче саговорник, ради се на томе да се обезбеди да и њихове услуге грађани могу да плате на 36 рата.
Главни предуслов да се омогући нижа цена за прикључак је измена одредаба Правилника о посебној врсти објеката и посебној врсти радова, који је у надлежности Министарства грађевине, а то ће, како сазнајемо, бити ускоро учињено. Промена овог акта омогућиће да се укину високе таксе локалних самоуправа које су грађанима значајно увећавале трошак за увођење плавог енергента. Општине су на име ових накнада наплаћивале од 400 до 1.200 евра. Многи су зато одустајали од увођења гаса, који је на дужи рок најисплативији енергент.
На плави енергент греје се тек око 300.000 домаћинстава у Србији. У плану је да до краја 2022. године, на гасовод буде прикључено 550.000 домаћинстава. Тиме ће се смањити загађење, које је сада највеће у престоници због индивидуалних ложишта.
- До половине 2022. године Београд ће бити потпуно гасифкован. Тренутно се ради у Земуну и Гроцкој, а завршава се и Раковица. Војводина је 100 одсто гасификована.
"Србијагас" је, како наводи саговорник београдских медија, добио задатак од врха државе да спроведе убрзану гасификацију у целој земљи, а у то ће бити укључена и Влада Србије. То је изузетно значајно, не само за грађане, већ и за индустрију и привлачење инвеститора.
Исплативије и здравије
Плави енергент има најповољније економске показатеље и еколошки је прихватљив. Гас не загађује животну средину и најјефтинији је енергент. Изузетно је важно да се гасификују домаћинства, јер су индивидуална ложишта највећи загађивачи. У Србији има више од три милиона домаћинстава, а око 300.000 њих је гасификовано.
Урађени су већ неки окрузи, али углавном постоје проблеми са административним препрекама, катастром, често се не знају власници. Пожаревачки округ је практично урађен. Краљево и Трстеник се завршавају, радиће се Крушевац, читав Ваљевски округ, цела источна Србија. На југу Лесковац, Гаџин Хан, Врање...
Грађани се од јула прошле године, када је првобитно било најављено да стартује прикључивања по нижим ценама, пријављују "Србијагасу". То предузеће је за све делове земље формирало радне јединице које се баве овом проблематиком.