ПАПРЕНО! Оволико новца Србин потроши спремајући славу
Из Националне организације потрошача упозоравају да цене на славским акцијама нису увек најповољније.
За славску трпезу са 20 гостију ове године потребно је издвојити у просеку 45.000 динара (365 евра). Луксузнија слава домаћина може да кошта и дупло више, нарочито ако се купују најскупља пића и више врста меса.
Колико кошта славска трпеза
Иако се славска трпеза годинама мењала, од традиционалних јела попут сарме, печења или руске салате се не одустаје.
- За килограм сирове јагњетине треба издвојити 700 динара, док је прасетина јефтинија, око 400 динара. Ако од обе врсте узмемо по 10 килограма (просечна рачуница за 20 гостију), месо ће нас коштати 11.000.
- Пре тога на славској трпези служи се стандардно предјело - мезе које кошта бар 6.000 динара, руска салата око 1.000 динара, док припрема сарме, "појачане" сувим месом, из џепа "истера" 2.000 динара.
- Свакако, слава је незамислива без жита, свеће и славског колача, који заједно стају од 700 до 900 динара.
- За ситне колаче треба платити од 900 до 1.200 динара по килограму, у зависности од врсте, а за двадесетак гостију обично се пазари пет килограма слаткиша.
- Пиће - сокови, кисела вода, пиво, вино и жестина - кошта од 10.000 до 15.000 динара. У славски трошак треба урачунати и услуге свештеника, које су око 1.500 динара.
- Снежана Митровић (50), домаћица из Београда која слави Аранђеловдан, каже да је ове године за двадесетак гостију потрошила око 43.000 динара.
Чекови могу да вас спасу
- Слава мора да се обележи у нашој породици, а као финансијски спас увек се искористе чекови и друга одложена плаћања. Славска трпеза је симбол здравља и среће, па набављамо најбољи деликатес, печење и све то употпунимо разним ђаконијама. Све кошта, али ред је да се једном годишње окупе фамилија и пријатељи у нашем дому и тако се то ради генерацијама - каже Снежана.
Трговци су спремили посебне цене намирница за славску трпезу. У готово свим продавницама трају снижења, и то у просеку од 10 до 15 одсто. Међутим, Зоран Николић из Националне организације потрошача саветује да грађани треба да буду опрезни при куповини.
- Трговцима је ово најбоља прилика у години да напуне своје касе, али потрошачи нека буду на опрезу. Често роба која се рекламира да је са попустом нема најповољнију цену. Боље је да се обиђе више радњи и процени где се највише исплати куповина намирнице за славу - каже Николић.