КРЕДИТ ЗАХТЕВАН, ЛИЗИНГ СКУП! Ево који начина вам је најисплативији за куповину четвороточкаша!
У случају финансијског лизинга, све до тренутка отплате, ви сте само корисник возила, док су са кредитом кола одмах након куповине ваше власништво и можете са њим радити шта хоћете
Куповина новог аутомобила за оне који немају спремну готовину намеће питање да ли је исплативије поновити се уз помоћ ауто-кредита или финансијског лизинга.
Ако желите да отплатите кредит пре времена, прво ОВО морате да платите банци!
СКОК ЦЕНА СТАНОВА: Ево зашто су поскупели квадрати у Београду за чак 23 одсто!
Заштитник потрошача покушаће да вам помогне приликом доношења одлуке која ових дана мучи оне који би да искористе погодности предстојећег сајма аутомобила и часте се новим четвороточкашем.
Оно што треба да знате јесте да за обе опције морате да имате одређену суму готовине јер оба начина плаћања подразумевају учешће. Код финансијског лизинга минимум учешћа је пет процената, док кредити банке углавном захтевају минимум 30 одсто од укупне позајмице.
Аутомобил купљен на кредит је ваше власништво, али сте најчешће банци у обавези да дате залог на возило, што у случају нередовне исплате месечних обавеза корисника кредита даје за право банци да постане власник возила. Такође, имајте на уму да ћете повољније услове имати ако сте клијент банке од које узимате кредит (нижа је камата, и јефтинија је надокнада за обраду кредита).
Алтернатива куповини аутомобила на кредит је финансијски лизинг. Основна разлика између ауто-кредита и куповине аутомобила путем финансијског лизинга јесте у томе што у другом случају не постајете власник аутомобила све до отплате финансијских обавеза из уговора.
Никад не купујте ОВИХ 6 СТВАРИ у супермаркетима
Тачније, у случају финансијског лизинга, све до тренутка отплате, ви сте само корисник возила, а уговором се дефинише начин стицања власништва над возилом након исплате свих месечних рата.
Финансијски лизинг подразумева и каско осигурање возила током периода плаћања месечних рата у корист лизинг компаније. То значи да у случају штете на возилу лизинг компанија наплаћује од осигуравајуће куће накнаду штете и тек после наплате недоспелих главница или рата остатак исплаћује кориснику лизинга.
Трошак осигурања возила је одвојен од накнада које корисник лизинга месечно плаћа лизинг компанији и представља додатни трошак за корисника лизинга.
ШОКАНТНО ИСТРАЖИВАЊЕ ПОКАЗАЛО: Ево зашто вам бела техника цркне одмах након истека гаранције!
С друге стране, предност лизинга је што подразумева једноставнију и краћу процедуру одобравања од банкарских кредита, али носи и значајно више трошкове код обраде захтева, пореских трошкова, трошкове регистрације, трошкова осигурања и осталих накнада. С друге стране, финансијски лизинг не захтева додатна средства обезбеђења (менице, жиранте...) и једино средство обезбеђења је возило, које је и предмет лизинга. Можда највећа предност лизинга у односу на кредит јесте мање минимално учешће које је за лизинг пет процената од вредности аутомобила.
- Као што се може видети из предности и недостатака ауто-кредита и финансијског лизинга, универзална идеална кредитна опција не постоји и избор између ових опција ће зависити од потреба и могућности купаца аутомобила. У случају да су вам брзина одобравања кредитних средстава или што мања средства обезбеђења битна, боља опција је свакако финансијски лизинг. У случају да вам је значајнија што нижа цена позајмљених средстава, у највећем броју случајева боља опција ће бити банкарски ауто-кредит - објашњавају стручњаци
ОСТВАРИЛИ НАЈБОЉУ ПРОДАЈУ, ПА ДОБИЛИ БОНУС: Радницима ОВЕ фабрике додељено по 9.111 евра!
Осигурање поскупљује финансијски лизинг
У приказаним табелама илустровали смо куповину аутомобила са обе опције - ауто-кредит и финансијски лизинг. Примери су дати на основу калкулатора једне од банака која послује на нашем тржишту. Оно што је занимљиво јесте да за аутомобил од 12.000 евра са периодом отплате на 60 месеци и учешћем од 30 одсто крајња сума коју корисник враћа скоро је идентична. Међутим, када је реч о лизингу на све то треба додати каско осигурање чија цена зависи од типа возила, али и осигуравајуће куће код које купујете полису.