КУПИЛИ СТЕ ПЛАЦ, А ЕВО ШТА ДАЉЕ: Шта вам је све потребно од докумената за градњу куће и колико кошта?
Шта су локацијски услови, како до грађевинске дозволе, колики су трошкови за комунално опремање?
Уколико сте планирали да градите кућу на идиличној локацији ван градске вреве, вредело би одмах знати који ће вас све трошкови сачекати у овом подухвату
Куповином плаца на жељеној локацији решили сте само један мали део посла до куће из снова. Портал Градња подсећа на закон из 2018. године и детаљан план процедуре како да на плацу саградите кућу као и да је на крају укњижите.
ГРАЂАНИ, ПРОВЕРИТЕ СВОЈЕ РАЧУНЕ! Поред 100 евра од државе некима је уплаћено ЈОШ 1.700 ДИНАРА
ШТА ДА РАДИТЕ АКО НЕ ЗНАТЕ У КОЈОЈ БАНЦИ ЋЕ ВАМ ЛЕЋИ 100 ЕВРА? Нова опција на провери статуса
ДРЖАВА ДАЈЕ 130 МИЛИОНА ДИНАРА: Ево до када је рок за пријаву и ко има право на новац
Шта су локацијски услови, како до грађевинске дозволе, колики су трошкови за комунално опремање? То су нека од питања на које дајемо одговоре али кренимо редом.
Информација о локацији
Да би се кренуло са градњом куће, први корак је добијање информације о локацији. Информација о локацији садржи податке о могућностима и ограничењима градње на катастарској парцели, односно на више катастарских парцела, на основу планског документа.
Информације о локацији добијају се у већим градовима у Секретаријату за урбанизам и грађевинске послове, док у мањим местима ово издају општине. На пример, у Новом Саду се добија подношењем захтева у Градској управи за урбанизам – улица Школска 3. Уз захтев се плаћа такса РАТ у износу од 30 евра, ГАТ у износу од око 25 евра. Висина такси зависе од општине и подложне су променама, те смо дали оријентационе цене у еврима.
Након добијања Информације о локацији одлази се у Пројектни биро.
Ангажовање пројектног бироа
Пројектни биро раде Идејно решење на основу кога се добијају Локацијски услови. Пре добијања Локацијских услова, пројектна документација се шаље по службеној дужности, то јест, шаље је електронски референт коме се додели предмет, Јавним комуналним предузећима која издају своје услове за пројектовање и прикључење.
За ово је потребно платити таксе, а оне су за сваки објекат другачије и зависи од категорије објекта, капацитета, начина прикључења и слично.
Таксе за локацијске услове које се уплаћују су РАТ, ГАТ и ЦЕОП и зависе од категорије објекта. За објекат А категорије, у које спадају породичне стамбене куће до 400м2, таксе су око 35 евра за ГАТ, 20 евра за РАТ и око 10 евра за ЦЕОП. И ове таксе зависе од општине.
Након добијања Локацијских услова, Пројектни биро израђује Пројекат за грађевинску дозволу (ПГД).
Након што је пројекат готов, подноси се захтев за издавање грађевинске дозволе.
Грађевинска дозвола
Пошто се уплати износ доприноса за комунално опремање грађевинског земљишта, претходно изражен у Грађевинској дозволи, врши се пријава радова. Трошак доприноса за комунално опремање грађевинског земљишта (Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције-ЗИГ)је највећа ставка приликом градње куће (не рачунајући саму изградњу објекта).
Овај трошак такође зависи од општине до општине. У Новом Саду, нпр. иде и до 100€/нето м2 објекта. Управо због тога што Инвеститори желе да избегну ову ставку, настаје велики број нелегалних и неукњижених објеката.
Трошак доприноса за комунално опремање грађевинског земљишта може да кошта и до 100€/нето м2 објекта.
Обавезан корак у почетној фази извођења радова је Пријава завршетка израде темеља а затим, кад објекат "ставите под кров". Пријава завршетка објекта у конструктивном смислу. У оба случаја, на објекат излази инспектор и проверава усклађеност изведеног стања са пројектом за грађевинску дозволу. Након овога, подноси се захтев за Прикључење објекта на комуналну инфраструктуру.
По завршетку изградње и свих радова, наредни корак је подношење захтева за добијање употребне дозволе.
Употребна дозвола
За употребну дозволу захтев са уплаћеним таксама и пратећом техничком документацијом предаје се органу који је издао грађевинску дозволу. Уколико је дошло до измене у току градње, а које не одступају драстично од издатих локацијских услова или планом одређених параметара, за употребну дозволу се предаје и Пројекат изведеног објекта.
Након добијања Употребне дозволе надлежни орган по службеној дужности шаље Катастру документацију на основу које се врши укњижба објекта. Сада ја ваш објекат легалан и укњижен на вас.
Вреди знати
Уз сваки захтев се плаћају таксе РАТ, ГАТ и ЦЕОП, које су различите у зависности од категорије објекта. Пре сваке уплате најбоље је контактирати Општину која је надлежна и проверити износе за уплату, као и жиро рачуне.
Треба наравно напоменути да се сви захтеви подносе електронски преко Централне евиденције обједињене процедуре.
Инвеститор који је наведен у пројекту мора бити власник земљишта на коме се гради.
Обједињена процедура
Да би се лакше снашли са корацима до вашег укњиженог дома, пратите овај алгоритам који садржи три фазе: припрему за изградњу, изградњу и добијање употребне дозволе.
ПАПРЕНО СКУПА ПРОСЛАВА: Будите спремни да одвојите скоро ЦЕЛУ ПЛАТУ за једно матурско вече
СРПСКИМ ТУРИСТИМА ОТЕЖАН ПУТ: Ово је максимално задржавање у Северној Македонији, у Грчку само на један начин
Професорка из Финске дошла у Србију и покренула СЈАЈАН БИЗНИС: Постала је модерна пастирица, има стадо од 370 ОВАЦА!
УМОР ИЛИ ОДМОР? Муке српских туриста пред пут у Грчку због НОВИХ МЕРА које уводе власници апартмана
"ИМАЋЕМО ПЛАТЕ 900 ЕВРА ДО 2025. године": Вучић најавио економски просперитет Србије