ЛИСТА ПОСКУПЉЕЊА ОД ЈАНУАРА СВЕ ДУЖА! Колико ће најављени цех да ПОДИГНЕ ТРОШКОВЕ на месечном нивоу?
После најављених поскупљења горива, ТВ претплате, цигарета, али и пореза на имовину и рачуна за воду, стигле су информације и о већим ценама појединих основних банкарских услуга у 2021. години.
Имајући у виду да већина грађана Србије има отворене рачуне у банци и да сваког месеца користи бар неколико услуга - подизање новца на банкомату, плаћање рачуна преко електронског банкарства или дозвољени минус, нове тарифе свакако ће бити ударац на кућни буџет.
ИСКОРИСТИТЕ НОВОГОДИШЊИ ПОПУСТ на Факултету друштвених наука и уштедите 3575 евра
ДОЛАРУ ДОШАО КРАЈ? Америчка валута најслабија од 2018.
НАШ ЈАВНИ ДУГ ЈЕ НАЈМАЊЕ ПОРАСТАО ОД СВИХ ЗЕМАЉА! Србија завршава годину са ВИШЕ МИЛИЈАРДИ ЕВРА инвестиција
Ако знамо да су изменама одређених закона прописане веће акцизе и таксе, а поједине режије поскупеле после четири године стагнације цена, чињеница је да ће грађани Србије од 1. јануара морати да рачунају на месечне трошкове веће и до 2.000 динара месечно, само за најосновније потребе.
Основне банкарске услуге, које користе практично сви који имају рачун у банци, биће у наредној години скупље за 15 до 60 процената. Тако ће у појединим банкама одржавање рачуна од марта наредне године коштати 190 динара, уместо досадашњих 160. За СМС обавештења месечно ће бити потребно 100, уместо 70 динара, а минимална накнада за исплату кеша коришћењем платне картице на банкомату или шалтеру друге банке уместо 150 биће 200 динара.
Тако ћете за годину дана само за одржавање рачуна уместо досадашњих 1.920 динара, плаћати 2.280, док ће вас СМС обавештења убудуће коштати 1.200 уместо садашњих 840 динара.
За скоро 70 одсто поскупеће услуга замене картице ако је украдена или изгубљена, па ће уместо 300 коштати 500 динара, а уведена је и накнада за упит стања на банкомату уз помоћ кредитне картице од 40 динара
Возачи би већ од следећег месеца могли да очекују нове ценовнике на бензинским пумпама, пошто је вредност нафте на светским берзама порасла чак за 33 одсто у последњих месец и по дана. Наиме, сирова нафта "брент" је први пут од марта достигла вредност од 50 долара по барелу. Познаваоци прилика очекују да ће се то одразити и на цену горива у нашој земљи, које би већ у јануару могло да поскупи од два до четири динара по литру.
Према предложеним изменама и допунама Закона о акцизама у наредне четири године очекује се додатно поскупљење обичних цигарета и несагоревајућег дувана, а прво које ће се десити биће већ у јануару наредне године и то за 10 динара по паклици.
Од јануара поскупљује и ТВ претплата. Након прошлогодишњег скока са 220 на 255 динара месечно, у 2021. ће све грађане Србије дочекати још виша такса за јавни медијски сервис. Наиме, предлогом измена Закона о привременом уређивању начина наплате таксе, који је ушао у скупштинску процедуру, прописано је да ће се претплата за РТС и РТВ од 1. јануара 2021. године повећати са досадашњих 255 динара на 299 динара.
Скупштина града Београда донела је одлуку о утврђивању просечних цена квадрата некретнина за утврђивање пореза на имовину за 2021. годину. Од ових бројки и параметара највише зависи висина пореза на имовину који ће током наредне године плаћати Београђани, а он би могао да буде већи од шест одсто у односу на 2020. годину. Већи порез за сада су најавили и Крагујевац и Бор.
Новина је да ће се од јануара плаћати и порез на бунаре, оставе, базен и да ће оптерећење ићи заједно са порезом на гараже.
Поједине општине најављују и веће цене за комуналије. Цена за испоручену воду и одвођење отпадних вода за све категорије потрошача у Београду биће од 1. јануара већа за пет одсто. На основу досадашње просечне потрошње четворочланог домаћинства у Београду, то ће значити увећање месечног рачуна за око 55 динара (вода), односно за око 80 динара (вода и канализација).