МАНИТЕ СЕ СЛАМАРИЦЕ: Ово су ПРАВИ начини да уложите вишак новца и да вам се врати МНОГО ВИШЕ
Ево шта је све у игри
Да ли дуго сакупљани новац ставити у банку, уложити га у хартије од вредности, приватну пензију или га сакрити у сламарицу, вечито је питање које себи поставља свако ко успева да остави неки динар са стране.
Прочитајте и:
При избору између различитих могућности за улагање, поред висине каматне стопе, треба имати у виду трошкове и ризике које са собом могу да носе. И док су млади људи спремнији да ризикују играњем на берзи, старији радије бирају сигурније варијанте, као што су пензиони фондови. А ево шта је све у игри:
Камате на штедњу у еврима већ су дуго мање од један одсто, а као да то није довољно, на остварену добит обрачунава се порез од 15 одсто. Како су мале шансе да ће ова ситуација да се промени, евре у банку стављају само они којима зарада није битна, већ желе сигурно место за свој новац. Са друге стране, камате на штедњу у динарима иду и до пет одсто, што штедишама може да донесе значајну добит уз мали ризик краха домаће валуте.
Државне хартије од вредности сматрају се једним од најсигурнијих облика улагања, јер иза њих стоји држава. Оне се продају на аукцијама које организује Управа за јавни дуг, а онај ко жели да их купи мора да спреми минимум 5.000 евра или 50.000 динара.
Осим тога, за ову врсту надметања потребно је ангажовати брокера којима се плаћа привизија до један одсто. Камате зависе од периода на који се записи пуштају, а они који пожеле да окушају срећу то могу да ураде већ 27. фебруара улагањем у петогодишње обвезнице са каматом од 4,5 одсто.
Штеди новац, али и живце: Примењујући ПРАВИЛО 3 ДАНА, никада нећете упадати у дугове
Крајем прошле године први пут су емитоване штедне обвезнице специјално намењене грађанима. Оне су могле да се купе уз минимално улагање од 2.000 динара или 100 евра. Принос на обвезнице у динарима са роком доспећа од две године износи четири одсто, а повећава се са повећањем рока све до 6,25 процената за 10 година.
За обвезнице у еврима, камате се крећу од један одсто на две године, до четири одстона десет година. Важно је напоменути да за овај облик инвестирања не постоје додатни трошкови у виду провизија или накнада.
Ако купујете половни ауто, од сада ћете много лакше и јефтиније обавити папирологију
Приватне пензије већ уплаћује више 188.000 грађана, а износ зависи од висине уплата. Доња старосна граница за приступање фонду не постоји, па у пракси више није реткост да родитељи почну са штедњом за децу одмах након њиховог рођења.
Мане приватних пензионих фондова и штедног осигурања је што су везани за рокове, односно новац није при руци увек када је потребан. У Србији постоји седам добровољних пензијских фондова.
Животно осигурање је вид дугорочне штедње. Као и свако осигурање, оно омогућава осигуранику остваривање унапред познатог приноса уз истовремено "покриће" за ризике несрећног случаја, смрти или инвалидитета у току трајања осигурања.
Најважније је у прве две, три године редовно уплаћивати новац, јер најчешће због превременог раскида полисе губите сав новац који сте до тада уплатили. Што дуже уплаћујете новац, то је већа осигурана сума коју једног дана можете да подигнете.
Грејна сезона је у току: Ово су најисплатљивији начини да загрејете ваш дом
Трговање акцијама на Београдској берзи један је од најнеизвеснијих начин за улагање новца, али исто тако може да донесе највећи приход. Овај облик инвестирања добар је за оне који имају простора за ризик. Упркос томе што узимају провизију, за ову врсту улагања најбоље је консултовати брокерску кућу.