НАЈСТАРИЈИ ПЕНЗИОНЕР У СРБИЈИ РОЂЕН ЈЕ 1909. Око 500 наших грађана прима пензију ДУЖЕ ОД ПОЛА ВЕКА
Најстарија пензионерка у Србији рођена је 1909. године. Пуних 68 година пензију редовно прима и један инвалидски пензионер из Крушевца, пише Политика.
Најстарија пензионерка у Србији данас има 110 година. Рођена је 1909. и поштар јој сваког месеца кући доноси пензију зарађену на основу пуног радног стажа. Пензију најдуже, скоро седам деценија, прима пензионерка из Београда. Поштар јој је први пут зазвонио на врата 1950. За њом је и један инвалидски пензионер из околине Крушевца, који је прву пензију примио давде 1951. године, дакле прима је 68 година. Истовремено, више од 500 пензионера прима пензију дуже од пола века.
Статистика Фонда за пензијско и инвалидско осигурање показује да је, узимајући у обзир све категорије пензионера, просечан пензионер који је отишао у старосну пензију радио 31.5 година. Мушкарци у просеку имају 34 године стажа, жене 29. Када је реч о инвалидским пензијама, просек година стажа је 24, односно 26 у случају мушкараца и 22 кад је реч о нежнијем полу.
ОГЛАСИО СЕ ДАЛАС: Ево где ће Бобан заиграти наредне сезоне! (ФОТО)
ОВО ВАМ ЈЕ СИГУРНО ПРОМАКЛО: Амери на овај начин могу да остану БЕЗ пласмана у четвртфинале
КО СЕ ОВОМЕ НАДАО? Изашла ЛУДА квота за меч Србије и Шпаније!
Старосни пензионери у просеку имају 71 годину, инвалидски 67.5. Старосна пензија се у просеку прима 18 година и то тако што је краће "троше" мушкарци - 17 година, а дуже жене - 20 година.
Инвалидска пензија се такође у просеку прима две деценије, и то тако што је 19 година добијају мушкарци и 22 жене.
Ако се погледа структура пензионера у јуну ове године у односу на пет година раније, старосни пензионери чине 63.5 одсто од укупно 1.7 милиона најстаријих у Србији. Упоређујући ситуацију од пре пет година, види се да је овај број порастао са 60.56, али је тада и пензионера било за око 600.000 мање.
Највећи допринос томе дале су пооштрене контроле вештака за добијање инвалиднине, поготово после откривене афере о лажним пензијама у време претходног министра рада.
Тако статистика показује да је проценат инвалидских пензионера у односу на укупан број од 1,7 милиона, за пет година смањен са 18,5 на 16,4 одсто. Односно са 323.210, колико их је било, на овогодишњих 280.294.
Званичне бројке показују да је број породичних пензија готово исти као пре пет година. Тада их је у укупном броју пензионера било око 20,5 одсто или 362.694, а данас 20,1 или 342.792 пензионера. Број старосних пензионера смањује се и у Војводини, па је, према статистици фонда, пензионера тамо данас за око шест одсто мање.
КО ТРОШИ ВИШЕ, ЖЕНЕ ИЛИ МУШКАРЦИ? Неке ствари се дефинитивно МЕЊАЈУ
НЕВОЉЕ ПРЕД ГРЕЈНУ СЕЗОНУ: Несташица дрва диже ЦЕНУ ОГРЕВА
За 14 дана стиже новац од бесплатних акција: Биће исплаћено 6.5 МИЛИЈАРДИ ДИНАРА, ево колико сваког следује
Други по бројности су породични пензионери. На крају јуна ове године било их је скоро 94.000 или 22,3 одсто укупног броја. Њихов број је за око 0,9 одсто мањи него пре пет година.
У ПИО подсећају да су на недавној седници управног одбора усвојили и нови правилник о начину рада органа вештачења кад је реч о инвалидским пензијама. Тако овим правилником више није предвиђен обавезни контролни преглед оних који ову пензију већ примају. Начин рада је сада поједностављен, а све у циљу убрзане процедуре вештачења.
Ово су НАЈМОЋНИЈЕ ФОТОГРАФИЈЕ које су икада направљене, а иза сваке се крије ПОСЕБНА ПРИЧА (ВИДЕО)