Не желите да се ЦЕЊКАТЕ, а НЕМАТЕ НОВЦА за бацање? Ово је начин да продавац сам понуди "три за сто"
Откривено како уштедети до 20 одсто при свакој куповини за кућу
Само намирнице са списка, акције, специјалне тезге на пијаци - неки су од трикова домаћица које уштеде и до 20 одсто новца потребног за једну набавку за домаћинство.
Прочитајте и:
Једна међу њима је и Мирјана Братуљевић из Ивањице, која, како каже, прима просечну плату, али без већ уигране тактике са трговинама не би могла да се скрпи ни за целих петнаест дана у месецу.
- Трудим се максимално да правилно распоредим новац, али чак и то понекад не вреди, тако да ми у помоћ притекне мама. Да не пратимо снижења, тешко и заједничким снагама да бисмо успеле покрити све потребне трошкове. Заиста значи уколико имате времена да обиђете неколико продавница и пронађете јефтиније то што желите да купите - искрена је Мирјана неколико тајни.
Акција главни путоказ
Велики трговински ланци у сарадњи са произвођачима нуде купцима производе по нижим, акцијским ценама. На снижењима се оствари око 20 одсто укупног промета. Како саветује Мирјана, некад није наодмет одвојити и нешто више времена и пажљиво испланирати куповину тако што ће се већ код куће на сајтовима продавница погледати у ком маркету је нешто на акцији, па чак за сваку намерницу понаособ пазарити на другом месту.
Неписано је правило да велика паковања у крајњем збиру коштају мање него неколико малих и управо она су најчешће на акцији. То је посебно погодно када је реч о кућној хемији. За домаћинства са мањим бројем чланова исплативија је куповина више од шест килограма прашка за веш, утолико што није у питању кварљива роба. Исто важи и за друге производе из линије козметике, али важи и за намирнице, па тако увек треба погледати колика грамажа се добија за тек нешто вишу цену од мањег паковања.
На пијацу у подне
Пијаца је најскупља рано ујутро, док продавци знају да цену снизе како дан одмиче, јер им није у интересу да непродато воће и поврће, посебно оно које је лако кварљиво, враћају кући. То је идеално време и за оне који воле да се ценкају, али и трговци најчешће нуде сами оно добро познато "три за сто". Ако домаћицама радно време дозвољава, најбоље је пазарити током радних дана, и то од средине недеље, док се пијачари опскрбе новом робом.
Куповина само по списку
Према неким проценама, због лошег планирања трећина купљене хране заврши у смећу. Због тога треба куповати само онолико колико вам је потребно.
- Некада уђем у продавницу да купим нешто јер видим да је на снижењу, а онда одмах до тога се налази други производ који ми привуче пажњу, не могу да одолим, па оде више новца него што сам планирала - упозорава Мирјана.
Поведите пензионера
Многе радње дају десет одсто попуста одређеним данима за пензионере. Ако планирате већу куповину која достиже и до 10.000 динара, уштеда није лоша. Према томе, маме, тате, баке и деке, било ко је власник пензионог чека, значиће да се нешто приштеди, па чак и да се обави заједничка куповина.
ШЕСТ начина да спречите новац да вам уништи брак
Купујте у специјализованим радњама
Козметика, тоалет-папир, папирне марамице, кућна хемија, слаткиши и грицкалице на пијаци могу да буду и до 30 одсто јефтинији него у продавницама. Ипак није препоручљиво да се на тим местима пазари кварљива роба. Треба имати на уму да се куповина одређених производа исплати уколико се пазари у баш специјализованим радњама за то. Канцеларијски прибор је јефтинији у књижарама, месо у месарама, риба у рибарницама, пиће у дисконтима, здрава храна у продавницама здраве хране...
Месо на велико
Куповина целе свиње и целих пилића више се исплати него свакодневна куповина пилећег филеа, шницли, млевеног меса... Тако на пример, вешта домаћица ће пилеће груди са костима искористити вишеструко - лепи комади меса за шницле, они мањи за чорбе или јела са комадићима пилетине, док је коска са остацима меса идеална за супу или чорбицу. Куповина самог филеа без коске је дупло скупља.
Купујте од произвођача
Ових 5 корака једноставно МОРАТЕ поштовати ако желите бити успешни с новцем
Када нема трошкова дистрибуције и великих трговачких маржи, роба је јефтинија. Тако, на пример, мед који у продавници кошта и до 650 динара, директно од произвођача може да се купи и за 100 динара мање. Чак су и лекови јефтинији код дистрибутера.
Сајтови са попустима за услуге
Многобројни сајтови за групну куповину нуде грађанима попусте за најразличитије услуге - вечере, путовања, козметички третмани, па и одласци у позоришта, на куглање или пикадо. Тако се уштеди и до 50 одсто на цени услуге, па фенирање у фризерском салону може стајати свега 200 динара, а вечера у ресторану за двоје и 600 динара.