СТИЖЕ НЕПРИЈАТНО ИЗНЕНАЂЕЊЕ! Поскупљују ФРИЖИДЕРИ И ВЕШ-МАШИНЕ, а ево и ЗБОГ ЧЕГА
Ова мера ЕУ може се ускоро очекивати и у Србији
Произвођачи кућних апарата жале се на повећање трошкова које је изазвано новим мерама ЕУ, а које подразумевају да произвођач мора да осигура резервне делове за кућне уређаје и 10 година након производње апарата.
НАЈБРОЈНИЈИ МЕЂУ ТУРИСТИМА: Кинези потрошили у Србији МИЛИОНЕ ЕВРА!
БУДУЋНОСТ ПУТОВАЊА: Данска ускоро представља ВОЗОВЕ НА БАТЕРИЈЕ!
Драго камење, сафири, дијаманти... Ово је НАЈСКУПЉА ЈЕЛКА НА СВЕТУ! (ФОТО/ВИДЕО)
Иако ће одлука Европске уније продужити век уређаја и смањити број електро-отпада, пољски стручњаци предвиђају да ће цене кућних апарата управо због тога поскупити већ од 2020. године.
- Произвођачи могу да испуне сва очекивања ЕУ, али то ће се сигурно одразити и на цену, јер нам намећу много различитих трошкова за животну средину. Питања заштите животне средине постају све важнија за потрошача. Не рачуна се само оно што ми плаћамо, већ и емисија енергије, воде и буке. Виша цена од 2020. године није повезана са нашом жељом да зарадимо, већ ми морамо да надокнадимо велике трошкове које су изазвале нове обавезе од ЕУ - оправдава најављено поскупљење уређаја Војцих Конецки, генерални директор APPLiA Пољска, организације произвођача и увозника кућних апарата у Пољској.
Конецки, с друге стране, наглашава да, парадоксално, обавеза произвођача да 10 година чувају делове за кућне апарате може имати негативан утицај на животну средину!
- Знајући колико су велике казне (нпр. рециклирање је 10 пута веће од трошкова), вероватно ћемо акумулирати више залиха тих компоненти него што је потребно. Поставља се питање је ли то логично са становишта екологије и профитабилности - сумира Конецки.
Пољска у области електроотпада конкурише наметнутим ЕУ стандардима.
Године 2021. године, према одредбама директиве ВЕЕЕ 2 (о отпадној електричној и електронској опреми), сакупљање електроотпада мора износити 65 посто, што је маса нове опреме израчуната као аритметички просек за три претходне године. Тренутно је овај показатељ 55 процената.
Према главној инспекцији за заштиту животне средине, у 2018. години на пољску територију увезено је укупно 660 хиљада тона електричне и електронске опреме, а са отпадном опремом прикупљено је 329 хиљада тона.
Прогноза APPLiA показује да ће размера прикупљеног отпада од 65 посто бити постигнута 2021. године, уз продају од 731 хиљаду тона.
Рецимо, у 2009. години у Пољској је сакупљено 1,95 милиона тона електро-отпада, од чега је 1,51 милиона тона рециклирано.
Индустрија у Пољској такође има веће трошкове због стања на тржишту рада
Наиме, почетком септембра, произвођачи кућних апарата чак су послали писмо премијеру у ком су нагласили да су њихове претпоставке о величини индустрије биле нетачне. У Пољској има 30 фабрика кућних апарата, у којима је 30.000 запослених, а права истина је да чак 100.000 људи ради у овој индустрији.
Ова мера ЕУ може се ускоро очекивати и у Србији.
- То подразумева да ће производи бити дуготрајни, на неки начин очекујемо и већи квалитет, односно, да више не буде ситуација да се производ после две године мора мењати већ да ће одређени дужи временски период бити функционалан да ћемо у сваком моменту тај производ моћи да нађемо на тржишту, односно његов резервни део - рекли су раније у НОПС.
Још је остало да се уведу нова правила и да се види да ли ће се прогнозе које дају Пољаци одразити и на остале земље у ЕУ, али и на наше тржиште - кад дође до тога.
НЕЋЕ ВИШЕ ВОДИТИ КОМПАНИЈУ: Оснивачи "Гугла" се повлаче!
Србија може постати део "СИЛИЦИЈУМСКЕ ДОЛИНЕ": Стижу инвеститори из најсавременије америчке ИТ компаније?
Нису могли да поднесу њихову доминацију! Ево зашто се Форд и Ферари не воле
Почела да ради ПРВА КАМЕРА која хвата возаче који КОРИСТЕ ТЕЛЕФОН ЗА ВОЛАНОМ: Ево како функционише (ВИДЕО)
Чварци и сланина некад су били сиротињска храна, данас су СКУПЉИ од француског сира!