Одете у куповину, а они вам врате део новца: На овај начин добићете повраћај пореза у иностранству!
Такозвани "tax фрее" важи у земљама Европске уније
Одлазак на одмор у иностранство, поготову за оне који планирају и куповину, може да буде и још повољнији уколико искористе погодност повраћаја пореза такозваног "tax фрее".
Прочитајте и:
Ипак, будући да свака земља има своја правила, пре сваког шопинга неопходно је распитати се како систем у одређеној држави функционише, на који начин новац од пореза можете добити назад и која је за то процедура.
Пре свега је неопходно објаснити шта је то "tax фрее". Као и Србија, тако и свака земља Европске уније има порез на робу (ПДВ). Тај порез је различит у зависности од категорије производа. Будући да Србија није чланица ЕУ, наши грађани који се нађу у некој од земаља ЕУ, а ако купују на једном месту у минималној вредности коју та земља пропише, имају право да им се тај порез врати. У зависности од тога шта сте и по којој цени купили, свота враћеног новца може бити од тек неколико до пар стотина или хиљада евра.
Наравно, пре него што одете самоуверено у куповину, важно је знати да нису за сваку земљу ЕУ исти прописи, али и то да се порез не враћа за све, па тако на пример на робу са акцизом повраћај не постоји.
Мађарска
Да би вам порез био враћен у овој земљи је неопходно да пазарите у износу од 150 евра или 50.000 форинти. То је уједно и један од највиших минималних износа у Европској унији.
- Недавно сам са супругом ишла да купујемо дечју опрему у Мађарској на коју је порез од 10 до 20 одсто и узели смо рачун уз који смо тражили документ о повраћају пореза - објашњава Милана Кнежевић и додаје да је процедура таква да тај документ и неотпаковану робу треба предати на царинску контролу и онда они издају потврду о повраћају пореза.
Порез су добили тек када су следећи пут отишли у ту радњу у којој су купили дечију опрему. Однели су потврду и продавац даје предлог да ли им се износ "tax фрее" враћа у готовини или могу да купе нешто у износу враћеног новца у тој радњи. Такође, треба обратити пажњу и на то да један рачун у једној продавници не сме да буде мањи од минималног износа за повраћај пореза како бисте остварили право на њега, а што важи за све земље ЕУ.
Немачка
Један од најповољних минималних износа који би требало да платите, за повраћај пореза је у Немачкој и износи 25 евра. За тако малу куповину се не исплати да тражите порез назад, јер се добија тек неколико евра. Међутим, када су велике куповине у питању, tax фрее се итекако исплати.
- Куповао сам скупоцени сат у Немачкој у вредности од 10.000 евра и повраћај је изашао око 1.200 евра - наводи Сава Зорић који додаје да је на крају добио око 1.000 евра када је урачуната провизија коју они задржавају за себе.
Аустрија
Мнинимални рачун за повраћај пореза у Аустији је 75 евра и спада у ниже граничне износе. Висина пореза се разликује за технику, храну и гардеробу, а постоје и производи који не подлежу порезу.
Грчка
Дуго је минимални износ на рачуну у овој земљи износио 120 евра. Међутим, туристе је обрадовала вест да је он смањен на свега 50. Шопинг у Грчкој се посебно исплати у време великих распродаја.
- Лети купујемо гардеробу, често кожне јакне које су и овако јефтиније у Грчкој, а када се на то дода и "tax фрее", стварно се исплати - закључује Ема Лупшин. Она додаје да постоји опција да се одмах на царини исплати износ, али да то зависи и од робе коју купујете. Ако она није скупа, онда можете очекивати да вам банка у Србији исплати износ уз печат на документу који приложите.