Ово воће ће се у Србији наредних месеци продавати за МАЛЕ ПАРЕ
Откупна цена ове године биће 20-25 динара
Србију ове године очекује једна од најбољих берби шљиве, воћа по чијој производњи смо лидер у Европи, а други у свету, после Кине - наравно, не буде ли непредвиђених временских неприлика и буду ли се пољопривредници придржавали прописаних агротехничких мера.
Прочитајте и:
Највећи берићет од тога имаће откупљивачи који ће шљиву плаћати знатно мање него прошле, „дефицитарне“ године. Добро ће проћи и произвођачи због знатно већег рода. И једнима и другима, уз већу понуду, у прилог иде и бољи квалитет, на који утиче повољно време, које је одлично повукло све сорте овог воћа. Очекиване су и ниже цене свеже и сушене шљиве, али не и ракије.
За разлику од прошле године, када је касни пролећни мраз десетковао род шљиве, а у појединим деловима југа Србије и у Златиборском округу га тотално уништио, с краја лета воћњаци ће се плавети од рода. На пример, у ваљевском крају који је водећи у производњи ове културе.
- Прошле године је слабо родила, али се и добро припремила за ову. Заметнула је добро, овако цветала није 20 година, пчеле су их одлично опрашиле, није било ни топлог ни хладног ветра који је могао да је угрози. Видећемо шта ће још да отпадне у међувремену, али свакако да нас очекује одличан принос, чак и тамо где је примењено само пола од предвиђених агротехничких мера - каже Јован Милинковић, инжењер воћарства и виноградарства из Ваљева.
Идеална производња шљиве по хектару, односно на 500 стабала, јесте, каже Милинковић, 30 тона. Прошле године убрана је тек трећина од тога, због чега је цена у откупу због тражње из Немачке и Чешке плаћана 30-40 динара.
- Наша калкулација је да ће откупна цена ове године бити 20-25 динара и то је цена која оправдава бављење производњом - додаје инжењер воћарства из Ваљева.
У региону Чачка, Лучана, Горњег Милановца и Ариља позни мразеви су прошле године десетковали род у распону од 40 до 100 процената. Стога се откупна цена сорте стенли кретала од 35 до 80, а за ране сорте и до 110 динара.
- На основу показатеља у засадима и временским приликама пред нама је родна година, али о приносима је рано говорити, будући да следи лето које екстремним приликама може утицати на развој, крупноћу, сазревање и квалитет плода. Ако оволики родни потенцијал раних и комерцијалних сорти опстане, откупна цена ће бити враћена на вишегодишњи просек 15-25 динара - каже Бранко Танасковић, из Пољопривредне стручне и саветодавне службе Чачак.
Власник фирме из ужичког краја, која извози брендирану ракију, очекује да за сировину плати 30-50 одсто мање него 2017.
- Са те стране ћемо имати уштеду, с обзиром на то да смо прошле године несташицу сировине платили више него уобичајено, али тај трошак нисмо могли да уградимо у продајну цену с обзиром на то да свака корекција може да кошта позиције на ино-тржишту - каже овај произвођач ракије.
Андрија Радуловић, инжењер за воћарство из Ужица, указује да произвођачи шљиве који имају могућност да пеку ракију тако могу боље да уновче воће него да га продају сирово.
- Закон о производњи и промету алкохолних пића је промењен и сви произвођачи могу да уђу у продају. Произвођачи су шљиву и остало воће доскора могли да продају декласираном предузетнику, а сада могу да произведу и продају му ракију, а он је препече и направи производ под својим брендом - објашњава Радуловић.
Да вам новац остаје у џепу: 10 малих трикова уз које ћете МНОГО УШТЕДЕТИ
Стиже новац од АКЦИЈА АЕРОДРОМА: Ево колико ћете пара узети и КАДА ћете бити ИСПЛАЋЕНИ
Не може да обајати, па јој ни цена не пада
Прошлогодишњи подбачај рода шљиве није утицао на цену ракије, која се на незваничном тржишту креће од 400-500 динара. Неће је редуковати ни очекивана овогодишња много већа понуда.
- Цена је иста годинама. Скупље неће нико да ти купи, а јефтиније немаш рачун да продајеш. Притом, ракија је роба која неће да обајати, с временом само добија на квалитету - каже Милан Максимовић, произвођач ракије из села Гостиница код Ужица.
Сушене и за извоз
С обзиром на то како је шљива понела у ужичком крају, инжењер Андрија Радуловић каже да је очекивано да ће килограм сушене шљиве, који сада кошта 300-400, појефтинити на 250-350 динара, те да ће је поново бити и за извоз