ПАДАЈУ ЦЕНЕ СТАНОВА У СРБИЈИ: У овом делу Београда забележен ПАД цене квадрата ЗА ГОТОВО 1.000 ЕВРА
Тржиште некретнина у Србији бележи знатан пад цена квадрата. Стручњаци верују да је могућ пад за чак 20 одсто на територији Србије током 2024. године.
Цена некретнина последњих година досегла је свој историјски максимум. Нестабилност светске економије узрокована ратним дешавањима у Европи оставила је последице и на тржиште некретнина.
Гледано оком обичног човека, цена квадрата, а посебно у Београду, се за мање од пар месеци драстично увећала. Рате стамбених кредита са варијабилним каматама су због раста ЕУРИБОРА значајно нарасле, па је и сама идеја о куповини стана полако нестајала из глава људи.
Са друге стране, изгледа да се и тржиште некретнина полако стабилизује. У урбанијим деловима Београда, цене квадрата полако падају, док у неким деловима града цена квадрата већ вртоглаво пада.
Анализирајући актуелну понуду и потражњу за становима у Београду, приметили смо да су у Миријеву 3 цене квадрата пале и за готово хиљаду евра у односу на месец септембар. Односно, према статистици портала Nekretnine.rs, цена у овом делу Звездаре је са 2.700 евра у септембру пала на 1.870 евра што представља више него позитиван сигнал да ће ово тржиште бити стабилизовано, а да ће цене станова бити поново доступне и привлачне грађанима.
Ускоро оштар пад цена некретнина
Број уговора о промету некретнина у Србији, пао је још један квартал за редом, односно мање их је за 15,9 одсто у односу на прошлу годину. Дакле, купаца за некретнине у Србији нема, и све их је мање. Како кажу стручњаци, самим тим пад цена квадрата у 2024. години је готово сигуран, а прве његове назнаке могли бисмо да видимо већ за 3 до 6 месеци.
Док је у првом полугодишту 2023. године РГЗ забележио 13 одсто мање купопродајних уговора на тржишту некретнина у Србији, у трећем кварталу се та бројка повећала на 15,9 одсто. Док је та бројка од 2020. до краја 2022. године била преко 33.000 квартално, од почетка ове године само смо у другом кварталу прескочили 30.000 трансакција на тржишту. Ако је веровати стручњацима, не постоји бољи сигнал и знак да нам се ближи пад цена квадрата, и до 20 одсто!
Владимир Ђукановић, економиста и консултант, каже за "Блиц Бизнис" да је сасвим извесно да ће након оваквог извештаја цене квадрата у наредном периоду морати да падају.
- Смањење цена квадрата сасвим је очекивано у наредном периоду јер је пао је промет, а чим падне промет значи да нема потражње и цене морају да падају. У том случају, потребно је време од три до шест месеци да се ове бројке које показују званични подаци одразе и цену. У овом тренутку понуда је никада већа али куповина је стала. Продавци и даље држе цене и то се види по ценама квадрата које су и даље непроменљиве, и биће потребно да прође неки временски период до пола године где ће они схватити да морају да спусте цене. Видећемо колико ће пасти, али очекујем од 5 до 20 одсто - каже Ђукановић.
"Српски вук са Вол Стрита" објашњава да је током короне штампање велике количине новца допринело да људи масовно улажу у некретнине, што је допринело "напумпавању" цена. Међутим, истиче да у наредном периоду следи обрт тренда и заокрет цена у другом правцу.