ПАЛА ЦЕНА МЕСА! ЈЕФТИНА СВИЊЕТИНА из Немачке и Холандије СТИЖЕ и у Србију
-Потребно увести "рестриктиван увоз свињског меса"
Цена свињског меса у јуну пала је широм Европе. Корона-криза одразила се и на ово тржиште, а посебно због заразе радника у највећим немачким и холандским кланицама, због чега је и највећи купац - Кина прекинула да увози месо из ових земаља.
Грађани, пажња: ОВО ДУГОВАЊЕ МОРАТЕ ДА ПЛАТИТЕ ЗА МАЊЕ ОД МЕСЕЦ ДАНА, а уплатница "ДЕБЕЛО" КАСНИ
Данас креће исплата: Грађанима Србије леже новац на рачун!
ШТА ПОДРАЗУМЕВА НОВИ ПАКЕТ МЕРА? Сви детаљи о државној помоћи, шта она представља и ко ће је добити
Познаваоци тврде да ће вишак меса који остаје у тим европским земљама, утицати и на цену и количину свињетине широм Европе те и у Србији и Хрватској.
Цене свињетине на нивоу ЕУ у јуну пале су за 1,5 одсто у односу на мај, а на годишњем нивоу за 9,5 одсто. У Холандији је годишњи пад већ 23 одсто, а у Немачкој 8,3 одсто. Процене су да би пад у наредном периоду могао да буде далеко већи.
И како се у Немачкој очекују дисконтна клања више од 120.000 свиња с фарми које их не могу испоручити кланицама, која већ четврту недељу не раде, цена свињског меса драстично пада. Последице се већ виде и у Хрватској где је цена нижа за неких 15 одсто, а сличан тренд постоји и у Србији.
-Мало је пала цена живе ваге и код нас. Овде је ипак велика конкуренција, има хиљаде регистрованих кланица где тржиште реагује и на најмању промену у понуди и тражњи. Тражња се смањује у последње време, понуда расте, тако да ће цена падати, али ипак не тако драстично, вероватно не више од пет одсто, каже власник Индустрије меса "Матијевић" Петар Матијевић.
Наш саговорник тврди да је свакако тржиште веома повезано те да је могуће да се ситуација у Немачкој одрази ценовно и у Србији, али тврди да наша земља ипак има и неку врсту заштите од претераног увоза меса јер постоје царине на увозну робу.
Агроекономски аналитичар Милан Простран тврди да ће сигурно доћи до смањивања цена свињетине, пре свега због пада личног дохотка грађана те смањења тражње, као и да је врло могуће да вишак меса из Немачке и Холандије дође и у Србију. Због тога је, како каже, потребно на неки начин увести "рестриктиван увоз свињског меса".
-Србија је иначе препознатљива као велики увозник свињског меса, те не би било добро да се увозни тренд настави или повећава, али неке кланице свакако базирају највећи део производње на увозу те се то не може избећи, каже Простран.
Објашњава и да се месо увози и преко трговачких ланаца, па је рецимо то осетније у Хрватској која има већи број страних ланаца који послују са својим произвођачима из других земаља.
Простран додаје да сточари трпе и корона-кризу јер се тржишта доста затварају и многе земље ограничавају промет и куповину.
Коронавирус изазива тржишни шок: Да ли ће пасти ЦЕНА ХРАНЕ? Шта чека грађане?
ШТЕДЊА ТОКОМ И ПОСЛЕ КОРОНЕ: Ево како да касица прасица увек буде пуна!
ОДЛУКА О ПОСКУПЉЕЊУ СТРУЈЕ ЗА НЕКОЛИКО ДАНА: Ево за колико би могли бити УВЕЋАНИ РАЧУНИ
ГОРИВО СКУПЉЕ ЗА СЕДАМ ДИНАРА: Ево шта нас очекује на пумпама у наредном периоду
СКОЧИЛЕ КИРИЈЕ ШИРОМ СРБИЈЕ: Неизвесност око путовања дигла цене изнајмљивања викендица