Послушајте савет стручњака: Штедња у динарима је 10 пута исплативија него у еврима, а ЕВО И ЗАШТО
Истраживања јасно показала
Штедња у динарима је десет пута исплативија него у еврима, показују истраживања.
Прочитајте и:
Тако се на пример, за годину дана штедње у домаћој валути на уложених 5.000 евра у динарској противвредности заради 200 евра. Ако бисте тих истих 5.000 евра ставили на штедњу у еврима добили бисте десет пута мање, односно само 22.5 евра. на ову суму још треба платити порез од 15 одсто па вам на крају остаје само 19.1 евро док се на динарску штедњу не узима порез.
Економисти тврде да је добар сигнал што динарска штедња расте. Наравно, на све то утицале су камате које се за штедњу у динарима крећу од 3.5 до 4 одсто док су за евре од 0.45 до 0.5 одсто, па је јасно зашто је чување новца у домаћој валути исплативије. Каматне стопе на штедњу у европској валути већ дуже време су веома ниске, па је зарада на орочен новац постала занемарива. Поред мизерне зараде на штедњи у страној валути плаћа се и порез од 15 одсто. Због тога економисти све више саветују штедњу у динарима.
Професор на Економском факултету Љубодраг Савић каже да је у тренутној ситуацији потпуно бесмислено чување новца у еврима.
- Податак да људи више штеде у динарима уопште не изненађује с обзиром да је каматна стопа за домаћу валуту знатно виша, док је штедња у еврима мања од један одсто годишње. Присталица сам штедње на краће стазе и то у домаћој валути. Прво због знатно веће зараде, а онда и због тога што грађани немају ризик од девалвације курса, па да због тога буду на губитку - каже Савић.
Са њим се слаже и економиста Љубомир Маџар.
- Уколико већина грађана штеди у динарима, и он ће бити стабилан. Динар је у последњем периоду доста ојачао, без већих осцилација. Зато је људима најисплативије да штеде у домаћој валути - објашњава он.