КО ИМА НАЈСКУПЉИ, а ко НАЈЈЕФТИНИЈИ бензин у односу на просечну плату државе? Ево како стојимо на листи
У "лидерској" земљи наточе више од 2.000 литара бензина.
Лидер овог рејтинга је Луксембург.
Становници те земље могу за своју просечну плату да добију 2,9 хиљада литара бензина, док се на зачељу листе нашла Украјина, у којој грађани за своју просечну месечну плату могу да купе 279 литара тог горива.
Србија није разматрана у овом истраживању, али би према тренутној статистици грађани за своју месечну зараду могли да купе око 367 литара бензина.
ОТКРИВАМО! Како да вам куповина или продаја некретнине не буде један од најстреснијих догађаја у животу
КАКО ДО ЈЕФТИНЕ СОБЕ? Десет САВЕТА који могу да донесу ВЕЛИКУ УШТЕДУ када идете на пут!
Управља МИЛИЈАРДАМА ДОЛАРА најбогатијих спортиста, и ово су ЊЕГОВИ САВЕТИ за штедњу
У првој половини 2019. године динамика кретања нафтних цена била је вишесмерна. Од почетка године цена барела нафте у свету је скочила за више од 30 одсто. Међутим, цену горива не одређују само цене нафте, већ и низ других фактора, при чему такође, доступност горива не зависи само од цена већ и од прихода становника.
Како објашњава генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић, кључну разлику у ценама горива по земљама праве државна захватања. Битно је, како каже, истаћи и да се просечна цена горива не одређује на основу просечне зараде грађана.
Према његовим речима, треба имати у виду да државе на неки начин процењују платежну моћ својих грађана и снагу привреде и на основу тога одређују укупно државно захватање. У неким државама Европе оно износи чак и око 70 одсто, док је у неким 30 одсто од цене.
- У структури цене горива и код нас и у свим земљама Европе је веома заступљено државно захватање у разним видовима. Осим акцизе и пореза на додату вредност, на цену горива утичу и друге накнаде. У Србији тако постоји и накнада за маркирање горива, за мониторинг квалитета горива, накнада за унапређење енергетске ефикасности, као и за формирање обавезних резерви нафте - каже Мићовић.
Када је у питању нафтни део цене, сем ретких земаља Европе које имају сопствену сирову нафту, генерално цела Европа је увозно зависна и мора да купује нафту и на тај део цене мало може да се утиче, објашњава. Лидера овог рејтинга Луксембург, прати Норвешка с 2,2 хиљаде литара, где је бензин релативно скуп, али су и плате веома високе.
Међу првих пет на листи су се нашле и Аустрија, Ирска и Велика Британија. Њихови становници за своју просечну месечну плату могу да купе више од 1,9 хиљада литара бензина.
Последње место по доступности бензина грађанима има Украјина. Бензин у Украјини је међу најјефтинијим у Европи, али једнако ниске плате чине да грађанима и није тако доступан.
У "близини" Украјине, на овој листи су и Румунија, Летонија и Белорусија. У тим државама, према овим подацима испада да не може месечно да се купи више од 560 литара горива за једну просечну плату.
Према овој рачуници најјефтинији бензин је у Казахстану, где је цена око 46,33 динара по литру. На другом месту налази се Русија са ценом бензина од 45,5 рубаља, што износи око 76 динара. Треће место заузела је Белорусија, где бензин кошта око 86 динара, а на четвртом месту је Украјина са ценом бензина од око 124 динара по литру.
ПЕТ НАЈВЕЋИХ ГРЕШАКА КОЈЕ ПРАВИМО СА НОВЦЕМ: Савети како баратати новцем и избећи финансијску катастрофу
ШАНСА ДА ОДЛИЧНО ЗАРАДИТЕ: Можете продати стан по ТРИ ПУТА ВЕЋОЈ цени, проверите СВЕ УСЛОВЕ
КО ПУШИ НАЈСКУПЉИ ДУВАН У РЕГИОНУ? У Хрватској вртоглаве цене, а ево какво је СТАЊЕ У СРБИЈИ
Најскупљи бензин према овом истраживању у Европи је у Холандији, где је цена по литру око 197 динара. Прате је Норвешка, Данска, Грчка и Италија у којима је за литар бензина потребно издвојити нешто више од 187 динара.
У Србији је цена безоловног 95-октанског бензина око 151 динар по литру. У Словенији је цена тог горива око 155 динара, док је у Хрватској бензин нешто скупљи и кошта око 164 динара по литру.
ИЗВОР ЖИВОТА ЗА 100 МИЛИОНА ЉУДИ: Ово је најважнија река на свету, а због ње би могло да зарати 11 држава (ВИДЕО)