УСВОЈЕНО РЕШЕЊЕ ЗА ШВАЈЦАРЦЕ: Отпис 38 одсто главнице, ево шта то значи
Влада Србије јутрос је усвојила предлог лекс специјалиса којим треба да се реши криза грађана задужених у швајцарским францима.
Према предложеном пропису, отписује се 38 одсто главнице за људе који су имали варијабилну камату. На остатак дуга примењиваће се годишња каматна стопа која не сме да буде већа од од 3,4% тромесечни или шестомесечни еурибор за кредите са варијабилном каматом, а за оне са фиксном каматом прописан је износ до 4%.
Како се сазнаје, законом је предвиђено да се преостали део кредита конвертује у евре.
Од отписаних 38 одсто дуга, 15 одсто на терет џаве, а 23 на терет банака.
То значи да ће се укупни дуг око 16.800 задужених у францима, који сада износи 540 милиона евра, бити умањен за око 205 милиона евра, што је у просеку око 12.000 евра мање по кредиту. Такође, нико неће бити дужан да прихвати лекс специјалис, већ ће они којима се ово решење не свиђа, моћи да туже банке и потраже правду на суду.
Раније, из министарства финансија саопштено је да преговори о лекс специјалису о лакшој отплати кредита у швајцарским францима још трају и да очекује да ће тај закон бити усаглашен ускоро, како би га одмах усвојила Влада, а до краја седмице и Скупштина Србије.
ВЕЛИКА НОВОСТ: Стиже повећање пензија, а ево и за КОЛИКО ХИЉАДА ЋЕ СЕ УВЕЋАТИ
Представница удружења CHF Србија Јелена Павловић верује да ће ово решење, иако није савршено, прихватити већина задужених.
- Нико неће бити присиљен да прихвати лекс специјалис, али мислим да ће већина ипак то урадити, јер отпис 38 одсто главнице гарантује солидно смањење дуга. Ко то не буде хтео, може да иде на суд. Конверзија ће се извршити тако што ће се износ пребацити из франака у евре и то по садашњем курсу. Ми се боримо да држава не сноси никакве трошкове умањења и то је једна од две тачке о којима се још увек дискутује - каже Павловићева.
Планирате путовање у Венецију? Ево КОЛИКО ће вас коштати УЛАЗ
ОВО је НАЈВЕЋА ИСПЛАЋЕНА ПЛАТА у 2018. години у Црној Гори
По јефтиније производе нећемо више ићи у Мађарску. Ево и због чега
Професор на Београдској банкарској академији Хасан Ханић каже да је ово компромисно, али и најбоље решење за све стране.
- Мислим да је било неопходно да се део тог терета, који је за дужнике постао неподношљив, коначно отпише. Чињеница је да су и банке и држава биле одговорне за то што су грађани похрлили да узму ове кредите, тако да би свакако требало да сносе део одговорности. Никоме свакако није у интересу да грађани не могу да отплаћују рате кредита и да им станови одлазе на добош. Мислим да се овим ставља тачка на причу о "швајцарцима" - наводи Ханић.