А ШТА АКО ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА БАНКРОТИРА? Лоше вести за грађане који су уплатили летовање
Туристима који желе новац назад уплаћена сума би требало да буде враћена тек 2022. године
Власници осам туристичких агенција тражили су брисање из регистра, односно укидање лиценце за обављање делатности. Стручњаци сматрају да би због пандемије бар још 50 малих организатора путовања могло да стави катанац на своје агенције, што у најави ствара проблем...
ЗБОГ КОРОНЕ ЈЕЗЕРО ТЕК СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ: Вирус зауставио изградњу зелене оазе у месту Наково код Кикинде
Шта то има у МАЛИНИ ИЗ ИГРИШТА? Природа је одрадила своје, а за воћку из ових крајева плаћа се и који динар више!
ЗАКУПИТЕ ДРЖАВНО ПОЉОПРИВРЕДНО ЗЕМЉИШТЕ: Стигао и "водич" како да будете закупац ДРЖАВНИХ ЊИВА
Наиме, то би, како сада ствари стоје, могло да угрози и реализацију заменских путовања, на које грађани имају право захваљујући уредби Владе Србије. На основу тог прописа, грађани који због вируса корона нису отпутовали на већ плаћено летовање, добили су могућност да на исту дестинацију оду следеће године.
Туристима који желе новац назад, уплаћена сума би требало да буде враћена после 14. јануара 2022. године.
Не враћају новац тек тако
Директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије напомиње да држава тражи полису сваком ко жели да се бави овом делатношћу и истиче да она и служи да се активира уколико из неког разлога престане да обавља делатност.
- То, међутим, не значи да неко може да дигне руке од овог посла и натера осигурање да плати - наглашава Сеничић. - Сигурно је да ће осигуравајуће куће пре тога све добро испитати, да ли је била намера или не, па ће тек након провере евентуално исплатити путнике.
Иако су ваучери о заменским путовањима осигурани полисом коју би требало да има свака туристичка агенција, то не значи да ће и сви путници моћи да их искористе, уколико оне банкротирају и затворе се. Да ли ће полиса покрити вредност ваучера свих путника поједине агенције, зависи од самих осигуравајућих кућа, али и од разлога за банкрот. Јер, уколико она покрене истрагу о пословању агенције и узроцима пропасти, путници би могли остати без надокнаде.
Има доста агенција које нису измириле дуговања према осигуравајућим кућама, иако су биле у обавези, тако да аранжмани њихових путника нису ни осигурани.
Недавно је и министар туризма Расим Љајић изјавио да је до сада осам агенција тражило да се бришу из регистра. То, међутим, није коначан број.
- У Србији постоји 480 организатора путовања док се тачан број посредника не зна - објашњава Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије. - Регистар туризма у Агенцији за привредне регистре не функционише како треба, али се претпоставља да има између 550 и 600 посредника. За сада ниједан организатор путовања није пропао, али и даље сугеришемо да би то ускоро могло да се догоди. За сада је велики број агенција отпустио раднике и то је све већи проблем. Уколико не буде неке конкретне помоћи, до краја године један део мањих агенција ће се сигурно затворити. Субагенти ће остати без посла и мораће да затворе своје агенције, јер неће имати прихода. Они живе од продаје аранжмана организатора путовања.
Организатори кључни
Заменска путовања могу да издају само организатори путовања, а не субагенти и посредници.
- Овде је кључно да не пропадне организатор путовања. Уколико се то догоди, активира се полиса осигурања - објашњава Рената Пинџо, помоћник министра туризма. - Путници сами бирају туристичку агенцију са којом ће да путују, а оне имају највише осигурање у Европи.
Сеничић напомиње да је судбина заменских ваучера, у случају затварања агенција, у рукама осигуравајућих кућа. Како каже, полиса осигурања, која је у просеку вредна од 200.000 до 400.000 евра, биће активирана у оном моменту када агенција постане инсолвентна. Али, то не значи да ће свима бити исплаћени ваучери. Зависиће од случаја до случаја и од броја аранжмана који у том случају треба да се наплате. Полисе које би покриле сва путовања, морале би да коштају много више. Овако, агенција плаћа око 4.000 или 5.000 евра, а гаранција покрива путовања и насталу штету до неких 400.000 евра.
- Сигуран сам да ће осигуравајуће куће, уколико дође до пропадања агенција, тражити да се утврде разлози затварања, да се види да није због тога крив сам власник због ненаменског трошења пара, а могу да се покрену и кривични поступци - објашњава Сеничић. - Ово је све само не једна обична ситуација. Проблем је што се не види када ће бити крај. Ништа није сигурно, па ни ваучери. Имамо полису осигурања, а да ли ће се исплатити, одлучиће осигуравачи уколико дође до тога. Туристичким агенцијама је неопходна помоћ. Нема промета већ четири или пет месеци. И ово што се ради је врло мало. У односу на укупан промет, то је неких пет одсто.