ШТА СВЕ СРБИ КУПУЈУ ПРЕКО ИНТЕРНЕТА? Листа артикала које поручују потпуно се разликује од оне у свету
Сваки десети производ купљен преко интернета. Више од 1,8 милиона Срба купује робу из фотеље.
Више од 1,8 милиона људи у Србији куповало је прошле године робу преко интернета, што је 50 одсто више него 2015. године. Сваки други купац на интернету је новац трошио на одећу и спортску опрему. Грађани Србије по томе се разликују од глобалне слике интернет потрошача која показује да највише њих купује књиге, филмове и видео-игре.
Прецизни подаци не постоје, али се процењује да више од десет одсто укупне малопродаје чини електронска трговина. Оно што је познато јесте да су грађани Србије прошле године, купујући на интернету, потрошили 317 америчких долара.
Према подацима Министарства за трговину, на другом месту робе коју грађани Србије купују преко интернета налазе се апарати за домаћинство (21,7 одсто) и електронска опрема (20,1 одсто), док је на трећем месту опрема за информационе технологије (12,4 одсто) и игре (12 одсто).
НЕМОЈТЕ ПОНОВИТИ ГРЕШКУ! Туристи дошли да попију кафу, а због тога их ПРОТЕРАЛИ И НАПЛАТИЛИ ИМ КАЗНУ 950 ЕВРА
ВЕЛИКА УЛАГАЊА У СМЕДЕРЕВУ! Инвестиција од 80 МИЛИОНА ДОЛАРА следеће недеље ЗА ЖЕЛЕЗАРУ!
Лоше располажете новцем? Ево СЕДАМ САВЕТА који вам могу помоћи
Иако класичне продавнице и даље имају предност у односу на онлајн продавнице, нарочито у Србији, разлика се ипак све више смањује, а очекивања стручњака су да ће ускоро бити изједначене.
Широка понуда, повољније цене, али вероватно и најбитније - удобност куповине без одласка у продавницу, подстичу и домаће потрошаче да све више купују преко интернета, па је од 2015. године њихов број увећан за скоро 50 одсто.
Подаци говоре да је превоз преко интернета плаћало око 8,5 одсто људи у Србији, смештај за одмор њих 7,9 одсто, али да грађани Србије и фармацеутске производе купују преко интернета и да то ради 6,6 одсто корисника.
Код нас није ништа необично ни да се улазнице за културне и спортске догађаје наручују преко интернета, што чини око 4,7 одсто оних који иначе купују електронски, док књиге, новине и часописе тако купује два одсто е-потрошача.
Према подацима Републичког завода за статистику, могло би се закључити да грађани Србије највише верују домаћим продавцима на интернету, па тако њих више од 80 одсто робу купује и наручује код српских произвођача.
Према речима министра за рад Зорана Ђорђевића, “е-трговина у Србији прошле године остварила је промет од 317 милиона долара што је раст од око девет одсто у односу на 2017. годину, а очекује се да у овој години интернет продаја забележи промет од око 350 милиона долара” у Србији.
Скупштина Србије ускоро треба да усвоји предлог закона о електронској трговини, који ће регулисати бројне области трговине на интернету. Тако он први пут препознаје пословни модел продаје “дропсхипинг”, који се већ примењује у пракси, а одвија тако што роба физички не стиже до трговца, већ директно од произвођача иде ка купцу.
Уколико шаљете ПОРУКЕ ОВАКВОГ ТИПА, патићете казну и до 100.000 динара!
ЗАНИМЉИВИ ПОДАЦИ: Које све производе у Србији купују људи из иностранства, најпопуларније интернет трговине
НОВО ПОСКУПЉЕЊЕ ЦИГАРЕТА! Након нових цена, многи ће оставити пушење - посебно ко пуши ОВЕ цигаре
- Важна законска новина односи се на увођење института прикривене куповине, којим се даје овлашћење инспектору да у случају основане сумње да је трговина нерегистрована, обави прикривену куповину и тако обезбеди доказ - казао је Ђорђевић.
Иако већина грађана Србије онлајн купује код домаћих трговаца, има доста и оних који наручују робу из иностранства. Они који то раде, треба да знају да су пошиљке мале вредности, некомерцијалне природе, у укупној вредности до 50 евра, које правно лице шаље физичком лицу ослобођене плаћања царинских дажбина, док се на њих плаћа ПДВ. Важно је знати и да у укупну вредност од 50 евра улази не само цена робе, већ и трошак поштарине.
Зашто је био ОМИЉЕНИ ГРАДОНАЧЕЛНИК: Ових 5 ствари у Београду не би било без Бранка Пешића (ВИДЕО)