Стижу СЈАЈНЕ ВЕСТИ! Ако сте желели да се грејете на ГАС, ТО ЋЕ ВАС САДА КОШТАТИ ДУПЛО МАЊЕ!
"Србијагас" смањиће трошкове за прикључак на гас на око 650 евра за домаћинства у договору са Агенцијом за енергетику.
Највећа ставка у инвестирању код преласка на грејање на гас било је плаћање прикључка, међутим, то више неће бити тако - уместо досадашњих 1.000 евра, увођење гаса у домаћинство стајаће 650 евра.
Србија је у гасификацију кренула релативно касно, крајем осамдесетих, деведесетих је то ишло споро, у новом веку нешто брже, али енергент 21. века, како је назван гас и даље користи релативно мали број наших грађана. Томе је кумовала и скупа инвестиција преласка на овакав начин грејања, дуго година прикључак је износио око 1.500 евра, но цена је полако падала. Тренутно се гас за грејање највише користи на територији Војводине, Београда и у деловима централне Србије.
За запошљавање медицинара ИЗДВОЈЕНО 18 МИЛИОНА ИЗ БУЏЕТА!
КРЕДИТНЕ КАРТИЦЕ: На шта ПОСЕБНО треба ОБРАТИТИ ПАЖЊУ - ПЕТ корисних САВЕТА како би избегли ПРЕВАРЕ!
ЛЕПЕ ВЕСТИ ОД ПОНЕДЕЉКА: Почиње исплата УВЕЋАНИХ ПЕНЗИЈА
- "Србијагас" смањиће трошкове за прикључак на гас на око 650 евра за домаћинства у договору са Агенцијом за енергетику. Грађани ће за то моћи да добију од "Србијагаса" бескаматна средства на период од три до пет година, која ће враћати кроз измиривање рачуна за гас - најавио је Душан Бајатовић, генерални директора Јавног предузећа "Србијагас".
Цена прикључка, коју је одредила Агенција за енергетику износила је око 950 евра и у градовима Србије она се просечно врти око те суме. У Суботици је 850 евра, у Нишу је 770 евра, у Новом Саду око 900 евра док је у Београду од 850 до 1.000 евра. У многим градовима предузећа организују сезонске акције у којима се цене прикључка смањују за 20 до чак 50 одсто.
Са друге стране, гас кошта 35,5 динара ако се користи шест месеци по 16 сати дневно и одржава температура 20 степени, то на крају за просечан стамбени објекат износи око 42.000 динара по сезони. Једино јефтиније је грејање на дрва, али очување чистог ваздуха и једноставност коришћења су неупоредиво на страни гаса.
- Цена коју су сада најавили из "Србијагаса" је прихватљива. Највиша је била око 1.500 евра. Ви морате да направите читаву мрежу да би гас дошао до сваке куће и корисници после ценом прикључка плаћају и те радове. Ми смо се дуго ослањали на угаљ из Колубаре, Костолца и са Косова, док су западне републике СФРЈ већ тада кренуле у озбиљну гасификацију. Србија је тако остала најмање гасификована земља, Војводина ту мало боље стоји, али број наших домаћинстава која користе гас не прелази више од 300.000 - рекао је др Војислав Вулетић из Удружења за гас.
Но, прикључак је последња ставка у улагању ако желите да се грејете на гас. Пре тога, за кућу од 100 метара квадратних треба да се уложи у радијаторе, цеви и вентиле око 1.000 евра. Ако их већ немате.
Гасни котао уз димњачки комплет је још ко 800 евра. Кондензациони је нешто јефтинији, око 500 евра.
Цена једног радијатора 30 евра
- Просечна цена уградње једног радијатора је 30 евра и за кућу од 100 квадрата потребно је око седам комада, дакле 200 евра за руке. Гасни котао је још око 300 до 350 евра, а унутрашње гасне инсталације 300 – каже мајстор Далибор Игњатовић из Новог Сада.
Укупно тако на куповину радијатора, котла и њихову уградњу треба да се издвоји око 2.500 евра, па уз прикључак који ће сада коштати 650 евра прелазак на гас може бити инвестиција скупља од 3.000 евра.
Пољопривредници ГЛЕДАЈУ У НЕБО и моле се за снег! Блага зима ће нас СКУПО КОШТАТИ на пијацама
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА ВОЗАЧЕ: Нема ПОСКУПЉЕЊА ГОРИВА до овог датума!
ЛЕПА ВЕСТ ЗА РОДИТЕЉЕ: Ако испуните ОВЕ услове, чекају вас ВЕЛИКЕ ПОГОДНОСТИ! Трошкови ће бити УПОЛА МАЊИ
ГРАЂАНИ СРБИЈЕ СВЕ ВИШЕ ШТЕДЕ: Ево да ли је боља динарска, или девизна штедња
Шта више троши струју ФРИЖИДЕР ИЛИ СИЈАЛИЦЕ? Погледајте КОЈИ УРЕЂАЈИ ШТЕДЕ НОВАЦ и смањују рачуне!