СВИЊЕТИНА ПОСКУПЉУЈЕ 40 ОДСТО ЗБОГ КИНЕЗА! Чекају нас ПОТРЕСИ на тржишту меса, погледајте СКОКОВЕ ЦЕНА
Афричка куга у Кини убила више од сто милиона свиња, због чега Кинези сада купују месо по целој Европи.
Сва свињетина иде на Далеки исток, што ће довести до драстичног скока цена код нас, кажу произвођачи.
Свињетина би у наредна два месеца у Србији могла да поскупи чак 40 одсто, због афричке куге која је у Кини убила више од сто милиона свиња, кажу произвођачи меса! Према њиховим речима, Кинези масовно увозе свињско месо из Европе, због чега ће код нас доћи до несташице, а самим тим и до повећања цена.
ПРЕКО 180.000 људи одлази у ПЕНЗИЈУ са 55 година - ево под којим условима
ПАПРЕНА ЦЕНА ОБРАЗОВАЊА: Ево колике су школарине на српским факултетима
ВЕЛИКА ПРЕВАРА ПРОДАВАЦА ПРЕД МАТУРУ: Ова хаљина се на интернету продаје за 1.900 динара, а у бутицима за 12.000
Бут ће у месарама са садашњих 480 до јула поскупети на 670 динара, сланина са 750 иде на 1.500 динара, а очекује се и скок цене прасетине (погледајте табеле). Што је најгоре, цена свињетине је у порасту још од фебруара, а како је кренуло, изједначиће се са јунетином, што се деценијама није десило.
Власник једног од највећих произвођача меса у Србији Зоран Ивановић, рекао је за Информер да у својој каријери није доживео да свињско месо овако драстично поскупи.
- Читав проблем је настао у Кини, која је највећи произвођач и увозник свиња. Тамо је завладала афричка куга, која је убила чак 100 милиона ових животиња, што је петина укупног фонда. Ту се створио дефицит и они су кренули масовно да купују, из Европе су повећали увоз четири пута. То је драстично повећало цену и у Европи и код нас, па је тако килограм "живе ваге" у фебруару коштао 120 динара, а сада је 160 динара. Уз све то, долази лето, када цена свињетине увек скаче, па ће у јулу месецу поскупети за још 40 одсто и коштаће 220 динара. Паралелно са тим, цена јунетине пада, па ће се у јулу изједначити са свињетином, што се није десило од када се бавим овим послом - каже Ивановић.
Он напомиње и да ће поскупљење свињетине узроковати скок цена и свих других месних прерађевина које се свакодневно користе.
- Можемо очекивати да ће поскупети и бут и плећка, а затим и кобасице, сланина и пршута, али и виршле, паштете, месни наресци... Примера ради сланина је коштала у фебруару 600 динара по килограму, сада је 750 динара, а након овог поскупљења у јулу ће бити 1050 динара. Бут, који је у фебруару коштао 320 динара по килограму, за два месеца ће бити више од 670 динара - упозорава Ивановић.
Са њим је сагласан и власник једне велике месаре Петар Матијевић, који каже да ће у случају већих поскупљења људи вероватно "прећи" на пилетину, која је у Србији најјефтинија на свету.
- Кинези су морали да униште велики проценат свог фонда свиња и пошто су они највећи и произвођачи и увозници то се неминовно одразило на читав свет. Цене у Европи су већ драстично скочиле. Највећи проблем код оваквих ствари је што никада не скаче само цена меса него и сухомеснатих производа и свега осталог што се прави од свиње. Међутим, није ни то смак света, и уколико буде драстичнијих скокова цена, људи ће почети да купују пилетину, која је код нас најјефтинија у свету, објаснио је Матијевић.
Грађани, спремите се за ПАПРЕНЕ ЦЕНЕ НА ПИЈАЦАМА: Воће и поврће као да су од СУВОГ ЗЛАТА
Француска даје 2.000 евра ономе ко реши ОВУ МИСТЕРИЈУ! Могу да учествују и грађани Србије (ФОТО)
Они који наседну ОСТАЈУ И БЕЗ ПАРА И ПАРТНЕРА: Колико кошта лажни брак у Европској унији?
Економиста Љубомир Маџар тврди да овакви драстични скокови цене свињетине нису добри и да ће људи морати да се сналазе тако што ће или мање јести или куповати неко друго месо.
- Пошто је цена тако нагло скочила то ће ићи на руку свим оним земљама које извозе свињско месо, док ће са друге стране јако лоше проћи оне који увозе. Што се наше земље тиче, ми имамо отприлике производњу једнаку потрошњи, али ћемо упркос томе покушати да извозимо јер је цена висока. То ће довести до дефицита свињетине у Србији, а самим тим и до скока цене - објашњава Маџар.